Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie drogowym. Za szaloną jazdę poza miastem też stracisz prawo jazdy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na razie policja może zatrzymywać prawo jazdy na szaloną jazdę na terenie zabudowanym, a wkrótce także poza nim
Na razie policja może zatrzymywać prawo jazdy na szaloną jazdę na terenie zabudowanym, a wkrótce także poza nim Mariusz Kapała
Na razie policja może czasowo zatrzymać kierowcy prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, ale posłowie pracują właśnie nad rozszerzeniem tego prawa także na obszar niezabudowany.

Zobacz wideo: Nowe przepisy prawa ruchu drogowego. To się zmieni!

Nowe prawo miało wejść w życie już 1 lipca tego roku, ale resort infrastruktury dłużej niż planował pracował nad poprawkami projektu.

Rządowy projekt ostrzej sankcjonujący przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie niezabudowanym zawarty jest w tym samym piśmie, które nadaje więcej uprawnień pieszym. W tej sprawie powołaliśmy podkomisję, która będzie o tym dyskutowała w najbliższy wtorek. Co ciekawe, zwiększenie uprawnień dla pieszych postulował już nasz rząd PO - PSL, ale projekt w tej sprawie został przez Sejm odrzucony. Teraz pojawił się w projekcie PiS i dodano do niego kwestię prędkości w obszarze niezabudowanym - wyjaśnia bydgoski poseł PO Paweł Olszewski, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

To też może Cię zainteresować

Zmiany w prawie drogowym. Więcej uprawnień dla pieszych

Ministerstwo Infrastruktury zajęło się głównie kwestią większych uprawnień dla pieszych i stąd poślizg w procedowaniu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przypomnijmy, że pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko gdy już jest na pasach, ale już zanim na nie wejdzie. Dodano zapis o tym, że nie będzie mógł w trakcie przejścia rozmawiać przez telefon.

Pierwszeństwo pieszych na pasach - zmiany w prawie. Zobacz, co trzeba wiedzieć!

W projekcie znajdują się także zapisy o ujednoliceniu prędkości na obszarze zabudowanym do 50 km na godz. w dzień i nocą oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

Zmiany w prawie drogowym. Za miastem też zatrzymają

A jak sprawy będą się miały, gdy ktoś będzie pędził bez opamiętania swoim autem lub motocykle pozamiejskimi szosami?

Jeśli przekroczy dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km na godz., narazi się na zatrzymanie na 3 miesiące uprawnień, dokładnie tak, jak teraz dzieje się na terenie zabudowanym. Do tego dochodzi 10 punktów karnych i mandat od 400 do 500 zł.

Polscy kierowcy jeżdżą za szybko i dlatego te zmiany są jak najbardziej pożądane. To, że tak jeżdżą, jest pochodną niedoskonałości wychowania komunikacyjnego, a także poczucia bezkarności. Przecież tak naprawę przyłapywany na przekroczeniu prędkości jest może jeden kierowca na tysiąc. Proszę zauważyć, że za granicą, choćby w Czechach, Polacy jeżdżą zgodnie z przepisami, bo boją się surowych konsekwencji. Gdy popełnią wykroczenie, nie ma zmiłowania i kara boli. Dlatego uważam, że jeśli nowy przepis wejdzie w życie, kierowy będą się obawiać konkretnej rzeczy - czasowej utraty prawa jazdy i mam nadzieję będą jeździć bezpieczniej

- uważa Jerzy Kociszewski, wiceprezes stowarzyszenia Kierowca.pl, wieloletni szkoleniowiec młodych kierowców.-

Obszar zabudowany to...

Różnica między obszarem zabudowanym a niezabudowanym wyraża się tym, czy przy drodze znajduje się biały znak informacyjny D-42 „Obszar zabudowany” czy też właśnie ominęliśmy znak D-43 „Koniec obszaru zabudowanego”.

Zgodnie z kodeksową definicją - obszar zabudowany to taki, który znajduje się wzdłuż drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa i gdzie panować może wzmożony ruch pieszych i pojazdów.

Zwykła zielona tablica z nazwą danej miejscowości (jeśli nie występuje jednocześnie z białą) nie oznacza jeszcze obszaru zabudowanego, choć w poprzednio obowiązujących przepisach tak właśnie było.

Ważne zmiany dla kierowców od 4 grudnia. Prawo jazdy i dowód rejestracyjny do archiwum

Jak przypomina Jerzy Kociszewski - w kultowej komedii „Miś” z 1980 roku Stanisława Barei jest scena, w której policja drogowa zatrzymuje kierowców na sztucznie wyznaczonym – za pomocą trzech ustawionych z dykty domów - obszarze zabudowanym. W trakcie kontroli jeden z domów zawala się i zostają dwa, a to już nie obszar zabudowany. Ten przepis, który określał też odległość zabudowań od drogi (nie więcej niż 15 m) obowiązywał do końca 1983 roku.

Jakie obowiązują prędkości

Przypominamy jakie dozwolone maksymalne prędkości dla aut osobowych i motocykli obowiązują na polskich drogach. Są to ogólne zasady, jako że na każdej drodze może pojawić się znak bardziej ograniczający szybkość.

  • Na obszarze zabudowanym jest to 50 km na godz. (nocą nadal 60)
  • na obszarze niezabudowanym na drodze jednojezdniowej – 90 km na godz.
  • na zwykłej drodze dwujezdniowej i jednojezdniowej ekspresowej – 100 km na godz.
  • na dwujezdniowej drodze ekspresowej – 120 km na godz.
  • na autostradzie – 140 km na godz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska