Pod koniec lutego ZUS zakończył wysyłkę deklaracji podatkowych PIT. Trafiły do wszystkich, którzy w ubiegłym roku chociaż raz pobrali świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek.
ZUS rozesłał trzy rodzaje deklaracji PIT za 2020 rok: PIT-40A, PIT 11A oraz PIT-11. Roczne obliczenie podatku jest sporządzane tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku oraz dla podatników z saldem podatku równym 0. W tym roku ZUS nie rozlicza, tak jak było do tej pory, nadpłat podatku. Jeżeli emeryt lub rencista otrzymał PIT 40A, oznacza to, że jego PIT jest już rozliczony przez ZUS i nie musi nic robić chyba, że chce skorzystać z przysługujących mu odliczeń.
- Wówczas rozlicza się samodzielnie. Na odwrocie PIT z ZUS są informacje, które kwoty należy przenieść do zeznania podatkowego - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Świadczeniobiorca, który otrzymał z ZUS-u PIT 11A lub PIT 11 może samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe lub poczekać do 30 kwietnia br. Wtedy Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 rok wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.
Nadpłata podatku. Jak emeryt może ją odzyskać?
- A co z nadpłatą? W jaki sposób mogę ją odebrać? - dopytuje się Czytelniczka.
Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.
Zwrot nadpłaty następuje:
- na rachunek wskazany przez podatnika,
- przekazem pocztowym (nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu) chyba, że podatnik zażąda zwrotu nadpłaty w kasie.
Nadpłata, której wysokość nie przekracza 23,20 zł, jeżeli nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona, jest zwracana tylko w kasie urzędu skarbowego.
- Emeryci i renciści, którzy nie mają zgłoszonego do urzędu skarbowego rachunku bankowego, nie muszą odbierać tych pieniędzy w urzędach skarbowych. Oczywiście jeżeli wyrażą taką wolę mogą odebrać nawet złotówkę - mówi Kinga Błaszczyńska, główny specjalista w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Jak dodaje, wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie, należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.
Nie przegap
Nie potrzebujemy umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.
