Zobacz wideo: Jak długo w czasie koronawirusa ważna jest e-recepta?
Obecnie większość osób, które przebywają na L4, otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia za czas, w którym przysługiwało im zwolnienie lekarskie. Wyjątków od tej reguły jest niewiele.
100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy się za:
- okres pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy będzie spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo
- niezdolność do pracy wystąpi w czasie ciąży lub
- będzie spowodowana wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Do 5 września 2020 roku 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby otrzymywali także lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Od 5 września br. ubezpieczony zatrudniony w podmiocie leczniczym, który był niezdolny do pracy z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym lub przebywał na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, ponieważ pozostawał w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków, ma prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach.
- Po wyczerpaniu 33 lub 14 dni wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby należy mu się zasiłek chorobowy w wysokości odpowiednio 70 proc. lub 80 proc. podstawy wymiaru, a nie 100 proc. - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zwolnienie lekarskie płatne 100 proc.? Jest projekt w Sejmie
Klub parlamentarny Lewicy chce jednak, by 100 proc. wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim otrzymywały również osoby mające chorobę zakaźną oraz przebywające na kwarantannie czy w izolacji domowej. Projekt ustawy w tej sprawie już wpłynął do Sejmu.
W świetle nowych przepisów na wynagrodzenie w wysokości 100 proc. na zwolnieniu lekarskim przysługiwałoby w przypadku:
- choroby zakaźnej trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia,
- okresu poddawania się kwarantannie, izolacji lub innym przewidzianym w prawie formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającego łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia.
Tak oszukują na L4. Zobacz, jak oszuści wpadają na lewym zwo...
Zwolnienie lekarskie płatne 100 proc.? Kto na tym zyska?
Posłowie Lewicy przekonują, że proponowane zmiany przyniosą pożądane skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej i związanej z tym niezdolności do pracy, nie ucierpi ekonomicznie gospodarstwo domowe, zwłaszcza gdy na zwolnieniu lekarskim będzie główny żywiciel rodziny.
Projekt wzmocni też motywację do poddawania się diagnostyce chorób zakaźnych i rygorom związanych z kwarantanną i izolacją.
Zwolnienie lekarskie płatne 100 proc.? Kto za to zapaci?ł
Zdaniem posłów Lewicy, źródłem finansowania projektowanych rozwiązań będzie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (Fundusz Chorobowy). -
Projekt został skierowany do konsultacji społecznych. Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
