
Znikają cztery urzędowe nazwy miejscowości w gminie Brodnica
Do Urzędu Gminy w Brodnicy wpłynął w październiku 2019 r. wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie zniesienia urzędowych nazw miejscowości lub ich części na terenie tej gminy. Prezes UKE wskazał, że na terenie gminy Brodnica znajdują się miejscowości niezamieszkane, w tym niezabudowane, a ich nazwy są nieużywane. Chociaż znajdują się w wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części, a w konsekwencji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju, to negatywnie wpływa to m.in. na wyniki analiz dotyczących lokalizacji tzw. białych plam, czyli miejsc nieposiadających dostępu do usług szerokopasmowych. Takich miejscowości na terenie gminy Brodnica z nazwą urzędową, ale niewystępujących w adresach jest aż dziesięć.
16 lutego 2022 r. do Urzędu Gminy w Brodnicy wpłynęło związane z tym tematem pismo z Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Zgodnie z treścią, tego pisma, komisja pozytywnie zaopiniowała zniesienie czterech urzędowych nazw miejscowości lub ich części na terenie gminy Brodnica: Małgorzatka osada, Mszano osada leśna, Pokrzywki przysiółek wsi Karbowo, Szabda osada leśna. Zmiany te znajdą się w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z terminem wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych negatywnie zaopiniowała natomiast zniesienie pozostałych proponowanych urzędowych nazw miejscowości:
- Kurlaga, kolonia wsi Cielęta z racji, że jest to obiekt oddalony od wsi głównej, stanowiący punkt orientacyjny.
- Nowe Moczadła, kolonia, ponieważ ten obiekt stanowi punkt orientacyjny. W związku z tym, że numeracja przyporządkowana jest do wsi Moczadła, komisja zaproponowała zachowanie nazwy Nowe Moczadła jako kolonia wsi Moczadła.
- Przydatki, osada, bo jest to obiekt, który stanowi punkt orientacyjny. Numeracja przypisana jest do wsi Moczadła, w związku z tym komisja zaproponowała zachowanie nazwy Przydatki jako osadę wsi Moczadła.
- Rybaki, kolonia wsi Szczuka. Uznano, że obiekt ten stanowi punkt orientacyjny w terenie.
- Szymkówko, kolonia wsi Szymkowo, czyli dawny folwark to obiekt oddalony od wsi głównej, stanowi punkt orientacyjny.
- Tarnówko, część kolonii Nowe Moczadła. Numeracja przypisana jest do wsi Moczadła, w związku z tym komisja proponuje zachowanie nazwy Tarnówko jako kolonia wsi Moczadła.
Radni gminy Brodnica w środę, 30 marca jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego propozycji Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych w kwestii zniesienia urzędowych nazw miejscowości i ich części. Co ważne, likwidacja czterech nazw miejscowości nie będzie skutkowała żadnymi konsekwencjami finansowymi, ponieważ znoszone nazwy miejscowości nie występują obecnie w obiegu prawnym.
- W Osieku kratownice wypadły na drogę, a w Świedziebni zagrożenie zwisało nad głowami
- "Nie rozumiem w czym jest problem." Brodniczanie chcą mieszkań za 25% ich wartości
- Poparzona 53-latka z Brodnicy. Próbowała ugasić pożar w domu przy Alei Leśnej
- Tak wygląda nowe przedszkole w powiecie brodnickim. Gmina zdobyła 100% dofinansowania