Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znika kilka nazw miejscowości w powiecie brodnickim! Sprawdźcie które

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Karina Knorps-Tuszyńska
Podczas sesji rady gminy Brodnica w środę, 30 marca radni zdecydowali o likwidacji czterech urzędowych nazw miejscowości w tej gminie: osady Małgorzatka, osady leśnej Mszano, przysiółku wsi Karbowo Pokrzywki oraz osady leśnej Szabda.
od 16 lat

Znikają cztery urzędowe nazwy miejscowości w gminie Brodnica

Do Urzędu Gminy w Brodnicy wpłynął w październiku 2019 r. wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie zniesienia urzędowych nazw miejscowości lub ich części na terenie tej gminy. Prezes UKE wskazał, że na terenie gminy Brodnica znajdują się miejscowości niezamieszkane, w tym niezabudowane, a ich nazwy są nieużywane. Chociaż znajdują się w wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części, a w konsekwencji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju, to negatywnie wpływa to m.in. na wyniki analiz dotyczących lokalizacji tzw. białych plam, czyli miejsc nieposiadających dostępu do usług szerokopasmowych. Takich miejscowości na terenie gminy Brodnica z nazwą urzędową, ale niewystępujących w adresach jest aż dziesięć.

16 lutego 2022 r. do Urzędu Gminy w Brodnicy wpłynęło związane z tym tematem pismo z Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Zgodnie z treścią, tego pisma, komisja pozytywnie zaopiniowała zniesienie czterech urzędowych nazw miejscowości lub ich części na terenie gminy Brodnica: Małgorzatka osada, Mszano osada leśna, Pokrzywki przysiółek wsi Karbowo, Szabda osada leśna. Zmiany te znajdą się w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z terminem wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych negatywnie zaopiniowała natomiast zniesienie pozostałych proponowanych urzędowych nazw miejscowości:

  • Kurlaga, kolonia wsi Cielęta z racji, że jest to obiekt oddalony od wsi głównej, stanowiący punkt orientacyjny.
  • Nowe Moczadła, kolonia, ponieważ ten obiekt stanowi punkt orientacyjny. W związku z tym, że numeracja przyporządkowana jest do wsi Moczadła, komisja zaproponowała zachowanie nazwy Nowe Moczadła jako kolonia wsi Moczadła.
  • Przydatki, osada, bo jest to obiekt, który stanowi punkt orientacyjny. Numeracja przypisana jest do wsi Moczadła, w związku z tym komisja zaproponowała zachowanie nazwy Przydatki jako osadę wsi Moczadła.
  • Rybaki, kolonia wsi Szczuka. Uznano, że obiekt ten stanowi punkt orientacyjny w terenie.
  • Szymkówko, kolonia wsi Szymkowo, czyli dawny folwark to obiekt oddalony od wsi głównej, stanowi punkt orientacyjny.
  • Tarnówko, część kolonii Nowe Moczadła. Numeracja przypisana jest do wsi Moczadła, w związku z tym komisja proponuje zachowanie nazwy Tarnówko jako kolonia wsi Moczadła.

Radni gminy Brodnica w środę, 30 marca jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego propozycji Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych w kwestii zniesienia urzędowych nazw miejscowości i ich części. Co ważne, likwidacja czterech nazw miejscowości nie będzie skutkowała żadnymi konsekwencjami finansowymi, ponieważ znoszone nazwy miejscowości nie występują obecnie w obiegu prawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska