Niejeden z nas zetknął się zapewne z tym problemem: ktoś nam bliski albo znajomy zostaje wypisany ze szpitala, ale tak naprawdę dalej potrzebuje opieki specjalistów. Naprzeciw wychodzi ZOL. W takiej właśnie placówce, w warunkach stacjonarnych, przez siedem dni w tygodniu i całodobowo, pracują zespoły pielęgniarek, opiekunek, lekarze, fizjoterapeuci, a także terapeuci zajęciowi.
ZOL zapewnia przy tym środki farmakologiczne i materiały medyczne.
Kto może trafić do ZOL Żnin?
Osoby ze schorzeniami fizycznymi, somatycznymi, jak również z demencją starczą, chorobą Alzheimera i różnymi schorzeniami towarzyszącymi. Zespół ZOL zajmuje się również osobami - na przykład - po urazach czy udarach, słowem wszystkimi, którym potrzebna jest kompleksowa opieka, jakiej nie można zapewnić w domu chorego.
Brzmi optymistycznie, pocieszająco, z nadzieją dla rodzin z naszego terenu, które chcą pomóc swoim bliskim? Zapewne.
Taka placówka, już w styczniu 2022 roku, może zacząć działać przy ulicy Szpitalnej 32 w Żninie. Właśnie kończy się przygotowywanie 26 miejsc dla pacjentów.
Byliśmy na budowie żnińskiego ZOL-u. Po wszystkich pomieszczeniach oprowadził nas jeden z kierowników robót Damian Springer - syn właściciela Wezambudu, firmy, która wykonuje zlecenie.
Wśród budowlańców krąży opinia, że to jedna z nowocześniejszych tego typu placówek opiekuńczo - leczniczych w województwie.
Nic dziwnego - inwestycja pochłonęła 12 milionów złotych. Z tego 8 mln to dofinansowanie unijne, a 4 mln zł wkład własny spółki Pallmed - tej samej, która cieszy się dobrą opinią z prowadzenia NZOZ Sue Ryder w Bydgoszczy.
Na czwartej kondygnacji, gdzie dotrzemy windą, a wejście zorganizowano od ulicy Dąbrowskiego (nieopodal siedziby straży pożarnej), znajdziemy wszystko, co niezbędne ciężko chorym.
- Mamy porównanie do tego, co widzieliśmy w innych placówkach. W Żninie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Tu naprawdę będzie się czym chwalić, jeśli chodzi o wyposażenie obiektu.
Po tym, co zobaczyliśmy, można tylko powiedzieć: czekamy na otwarcie i przyjęcie pierwszych chorych już w styczniu 2022 roku. Bo przecież dla nich to zostało stworzone. No właśnie!
Jak pisaliśmy wcześniej, żniński ZOL powstał w dużej mierze dzięki unijnemu wsparciu. Ale i był odpowiedzią spółki Pallmed - specjalizującej się w takich usługach - na zapotrzebowanie zgłaszane przez resort zdrowia. W przeciwnym razie nikt by się na tak wielką inwestycję nie zdecydował.
Szkopuł w tym, że ten sam Pallmed zgłasza teraz obawy, czy w ogóle otrzyma na usługi medyczne w żnińskim ZOL-u kontrakt z NFZ-u.
- Wykonaliśmy tę inwestycję, w dużej mierze, za pieniądze unijne. Tym samym obowiązuje nas przestrzeganie zapisu, zgodnie z którym przez najbliższych 5 lat nie możemy tu prowadzić działalności komercyjnej
- komentuje Szymon Wojciechowski, dyrektor ds. administracyjno - inwestycyjnych Pallmed sp. z o.o. - Opieka długoterminowa musiałaby być w takiej sytuacji zakontraktowana przez NFZ - dodaje.
A jeśli Pallmed tych pieniędzy z NFZ-u na świadczenia w ZOL-u nie dostanie? - Łóżka będą stały puste! Mimo ogromnych potrzeb na taką pomoc dla chorych.
Dalszy scenariusz jest dla spółki jeszcze gorszy: przy zerwaniu warunków unijnych należało będzie oddać całą dotację z odsetkami.
Pallmed robi jednak wszystko, aby do takiego czarnego finału nie doszło. Ma w tym wsparcie lokalnego samorządu.
Pisma do bydgoskiego oddziału NFZ-u wysłali starosta żniński Zbigniew Jaszczuk i burmistrz Żnina Robert Luchowski.
Ten ostatni zaznaczył:
- Zwracam się z apelem o podjęcie działań skierowanych na zakontraktowanie usług medycznych w ZOL w Żninie. Pierwsi pacjenci mogliby zostać przyjęci na przełomie grudnia 2021/ stycznia 2022, co niewątpliwie byłoby korzyścią zarówno dla mieszkańców gminy Żnin jak i pozostałych mieszkańców powiatu żnińskiego.
- Należy również zwrócić uwagę - dodał burmistrz Luchowski w swoim piśmie - że prezes NFZ, począwszy od 2020 roku, określił priorytet mający na celu rozwój stacjonarnej opieki długoterminowej, co wpisuje się również w cel ww. inwestycji oraz wytyczne konkursu unijnego opartego na mapie potrzeb zdrowotnych - przytoczył, mając w pamięci, że powiat żniński jest tzw. białą plamą jeśli chodzi o świadczenia z zakresu opieki długoterminowej, ponieważ na 27 podmiotów z Kujawsko - Pomorskiego żaden nie prowadził dotąd działalności na naszym terenie.
Pismo burmistrza Żnina trafiło także do 17 posłów i senatorów związanych z województwem kujawsko - pomorskim.
A jakie jest stanowisko w tej sprawie bydgoskiego NFZ-u?
- W ramach umowy z K-P OW NFZ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pacjenci mają do dyspozycji 24 placówki udzielające świadczeń jako Zakłady Opiekuńczo Lecznicze lub Pielęgnacyjno Opiekuńcze. W przypadku świadczeń w zakładach opiekuńczych nie ma rejonizacji, więc pacjenci mogą korzystać ze wszystkich podmiotów mających kontrakt z NFZ - komentuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy instytucji, dodając:
- W roku 2021 Oddział Funduszu nie przewidywał ogłaszania nowych postępowań konkursowych, stąd bydgoska spółka Pallmed, zawierając umowę na pozyskanie środków unijnych nie miała gwarancji kontraktu ze strony K-P OW NFZ na świadczenia w ZOL w Żninie. NFZ nie prowadzi postępowań konkursowych dla konkretnego świadczeniodawcy.
Co na to spółka Pallmed?
- Planując naszą inwestycję opieraliśmy się na mapie potrzeb zdrowotnych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, która była jednym z złączników do ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu.
- Utworzenie nowych miejsc opieki długoterminowej dla powiatu żnińskiego rekomendował Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mieszkańcy naszego regionu mieli mieć lepszy dostęp do opieki długoterminowej.
- Powstanie takiej placówki zaplanowano na podstawie RPO na lata 2014-2020. Na tej podstawie otrzymaliśmy dofinansowanie unijne na budowę i wyposażenie obiektu.
- Gdybyśmy w 2017 roku nie mieli pewności o potrzebie i możliwości zakontraktowania świadczeń opieki długoterminowej w Żninie, nie przystąpilibyśmy do realizacji wielomilionowej inwestycji.
- Dziwi nas stanowisko NFZ w tej sprawie, ponieważ od 2018 r. rokrocznie Marszałek Województwa informował Oddział NFZ o potrzebie zakontraktowania m.in. 26 łóżek opieki długoterminowej w ZOL w Żninie. Nam zawsze zależało i nadal zależy, by przyszli pacjenci mieli dostęp do opieki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
- Likwidacja białych na mapie opieki długoterminowej polega na tym, że mieszkańcy powiatu, których bliscy muszą korzystać z opieki długoterminowej są pod fachowa opieką w pobliżu miejsca zamieszkania. Poprawienie dostępności nie oznacza bowiem, że chory wymagający pomocy przebywa w placówce na drugim końcu regionu.
- Niebawem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie dyrekcji Pallmed z zastępcą dyrektora ds. medycznych Beatą Nowacką. Mamy nadzieję, że po nim okaże się, że pacjenci z powiatu żnińskiego będą mogli korzystać z ZOL już od stycznia. - dodają szefowie Pallmed.
