https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do sanatorium z mężem? To trzeba zrobić, by razem wyjechać na turnus chociażby do Ciechocinka

Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma obowiązku zapewnienia wspólnego wyjazdu małżonków na kurację. Warto jednak spróbować. Radzimy, co zrobić. Sprawdziliśmy też jak obecnie wygląda sytuacja w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku. Wciąż nie działają te w Lądku-Zdroju. A pozostałe?

Pani Jolanta z Inowrocławia od lat leczy się na serce. Jej mąż też jest pod stałą opieką kardiologa, bo dwanaście lat temu miał wszczepiane by-passy.

- Zaraz po operacji mąż był w sanatorium. Kilka lat później udało nam się razem wyjechać. Wtedy było łatwiej, bo można było razem spiąć skierowania i zanieść do NFZ. Teraz mamy e-skierowania. Z jednej strony dla pacjenta to ogromna wygoda, ale z drugiej obawiam się, że zamknęło to drogę do wspólnych wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe. Czy rzeczywiście tak jest? Czy można z mężem pojechać do sanatorium? - pyta nasza Czytelniczka, uczestniczka ostatniego „IX Forum Seniora” w Toruniu.

Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, zaznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma obowiązku zapewnienia wspólnego wyjazdu małżonków czy znajomych na leczenie uzdrowiskowe. Możliwość wspólnego wyjazdu zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju leczenia, na który pacjent został zakwalifikowany, od schorzenia, które jest podstawą wypisania przez lekarza skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

- Osoby, które mają złożone skierowania na leczenie uzdrowiskowe i chciałyby jechać wspólnie, powinny złożyć krótkie pismo do oddziału wojewódzkiego NFZ z taką prośbą. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie - zaznacza Barbara Nawrocka.

Barbara Nawrocka dodaje, że NFZ nie gwarantuje pacjentowi pobytu w pokoju 1- lub 2-osobowym, nie ma takiego obowiązku. Udostępnienie kuracjuszowi określonego pokoju w sanatorium uzależnione jest od warunków lokalowych danej placówki oraz faktu, czy we wskazanym terminie dysponuje wolnymi pokojami o określonym standardzie. W informacji o terminie i miejscu leczenia, którą NFZ wysyła do pacjenta, zawarte są dane kontaktowe do placówki. Pacjent może z wyprzedzeniem zadzwonić do sanatorium i zapytać o wszystkie szczegóły.

Nie przegap

Co z uzdrowiskami na Dolnym Śląsku? Czy można już jechać do Lądka-Zdroju?

Sprawdziliśmy jak obecnie wygląda sytuacja w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku. Powódź w województwie dolnośląskim nie ominęła placówek uzdrowiskowych. Ale tylko dwie z nich w Lądku-Zdroju musiały tymczasowo odwołać przyjazdy pacjentów. Chodzi o 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny i Uzdrowisko Lądek-Długopole SA. w obiektach położonych w Lądku-Zdroju. Pacjenci, którzy przerwali swój pobyt w tych miejscach, mogli bezpiecznie wrócić do domów.

Pozostałe uzdrowiska w województwie dolnośląskim, do których kieruje pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia, pracują w normalnym trybie. Do wszystkich można dojechać. Pacjenci, którzy aktualnie przebywają na turnusach mają zapewnioną opiekę medyczną, wyżywienie i zabiegi.

Te sanatoria na Dolnym Śląsku pracują normalnie:

  • Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa sp. z o.o. - Grupa PGU (Świeradów-Zdrój)
  • Uzdrowisko Lądek-Długopole SA (Długopole-Zdrój)
  • Uzdrowisko Cieplice sp. z o.o. - Grupa PGU (Jelenia Góra)
  • Uzdrowiska Kłodzkie SA - Grupa PGU (Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój)
  • Uzdrowisko-Szczawno-Jedlina S.A. (Szczawno-Zdrój)
  • SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWIA „AGAT” (Jelenia Góra)
  • Uzdrowiskowe „BRISTOL”MSWIA (Kudowa-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „MALWA” „KAMEA” sp. z o.o. (Polanica-Zdrój)
  • Sanatoria Dolnośląskie sp. z o.o. (Szczawno-Zdrój i Duszniki-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „STARY ZDRÓJ” (Polanica-Zdrój)
  • Zespół Opieki Zdrowotnej (Kudowa-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „CHEMIK” (Duszniki-Zdrój).

Ważne informacje dla pacjentów mających skierowania do sanatorium w Lądku-Zdroju

Mieszkańcy regionu, którzy w najbliższym czasie mają wyznaczone terminy kuracji w Lądku-Zdroju, otrzymają nowe terminy wyjazdów lub będą mogli udać się do innych uzdrowisk. Pracownicy K-P OW NFZ są w stałym kontakcie z pacjentami, którzy nie mogli rozpocząć leczenia w Lądku-Zdroju. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

- Przypominamy, że pacjenci, którzy nie mogą wyjechać do uzdrowiska w wyznaczonym terminie (np. do Lądka-Zdroju), powinni zgłosić się do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Dopiero po zwrocie skierowania, NFZ może wyznaczyć nowy termin pobytu lub zmienić miejsce leczenia pacjenta, zgodnie z profilem wskazanym w skierowaniu - zaznacza Barbara Nawrocka. -

W razie pytań lub wątpliwości związanych z leczeniem uzdrowiskowym lub aktualną sytuacją w uzdrowiskach pacjenci z naszego województwa mogą otrzymać niezbędne informacje pod numerem telefonu (52) 32 52 925, 32 52 934.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska