Dzieło "Starość II" pochodzi z cyklu "Wielkie i małe samotności". Powstał w latach 1968-70.
Jak znalazł się w rękach pana Stanisława? - Znaliśmy się z Małachowskim jeszcze z lat szkolnych - wspomina mieszkaniec Żnina. - Kiedyś spotkaliśmy się przypadkowo. Tadeuszowi potrzebne były pieniądze. Ja wzbogaciłem się o malarskie dzieło kolegi.
Po ok. 40 latach obraz trafił do muzeum. Będzie ozdobą sali narad. Właśnie tutaj zgromadzone są prace Małachowskiego z jego "Dramatami" i portretami na czele.
W sumie w placówce jest około 15 prac artysty.
- Niewykluczone, że niedługo zwrócimy się do mieszkańców regionu o udostępnienie, wypożyczenie prac artysty w związku z planowaną wystawą retrospektywną - mówi Michał Woźniak, dyrektor placówki.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia będzie Muzeum Regionalne w Rogoźnie. Żnińskie muzeum wspomoże organizację.
- Nie jest to przypadek, ponieważ rodzina państwa Małachowskich pochodzi właśnie z Rogoźna. Stamtąd przeprowadzili się do Żnina.
O przekazaniu dzieła "Starość II" szef muzeum mówi: - Jesteśmy wdzięczni za ten dar. Zagwarantowaliśmy, że znajdzie godne miejsce. A panu Tokarskiemu powiedzieliśmy, że jeśli zatęskni za obrazem, zawsze drzwi muzeum będą dla niego otwarte, by przyjść, usiąść, podumać i powspominać lata szkolne u boku artysty.
Tadeusz Małachowski (1928-1987), artysta malarz, wybitny rysownik i portrecista, absolwent ASP w Warszawie (pracownia prof. K. Tomorowicza). W 1970 roku zaprezentował w warszawskiej "Zachęcie" wybitne cykle obrazów: "Dramaty", "Wielkie i małe samotności" oraz "Epitafia na temat śmierci".
ŻNIN. "Starość" Małachowskiego znalazła miejsce w muzeum
iwo, [email protected]

Stanisław Tokarski ze Żnina przekazał do Muzeum Ziemi Pałuckiej obraz wybitnego malarza Tadeusza Małachowskiego.