W pierwszej kolejności do sanatorium z ZUS kierowane będą osoby, które muszą wyjechać na rehabilitację najwcześniej z uwagi na kończące się świadczenie, a także te, które dojechały na rehabilitację po 13 marca i miały skrócony lub przerwany turnus.
- Osoby, które były na turnusie powyżej 14 dni mogą ponownie złożyć wniosek o rehabilitację. Pozostałe osoby będę kierowane według daty orzeczenia - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- Osoby, które były na turnusie powyżej 14 dni mogą ponownie złożyć wniosek o rehabilitację. Pozostałe osoby będę kierowane według daty orzeczenia - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
24 dni w uzdrowisku
Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS, odbywa się ambulatoryjnie (codzienne dojeżdżanie na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) lub stacjonarnie. W przypadku tej drugiej kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie (24 dni) w sanatorium. Koszty pobytu, leczenia, a nawet dojazdu kuracjusza do sanatorium pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj też: Czy wyjazdy do sanatorium są bezpiecznie? NFZ uspokaja pacjentów
Osoby, które są skierowane na rehabilitację w systemie stacjonarnym, otrzymają z ZUS zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą wraz z ulotką. Po otrzymaniu zawiadomienia należy skontaktować się z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny będzie kontaktował się z każdym ubezpieczonym, aby poinformować o wystawionym skierowaniu na test w kierunku SARS-CoV-2 i o jego wyniku. Warunkiem przyjęcia na rehabilitację do sanatorium jest negatywny wynik testu. Test jest bezpłatny, a trzeba go wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu.
Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć na stronie internetowej: www.pacjent.gov.pl/punkty-pobran. - Należy pamiętać o tym, by na rehabilitację zabrać ze sobą środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki, maseczki lub przyłbice - dodaje Krystyna Michałek.
Z kolei osoby skierowane na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, nie wykonują testu w kierunku SARS-CoV-2.
To Cię może też zainteresować
Poinformujmy ZUS, że nie możemy jechać
Przypomnijmy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 roku kieruje pacjentów na rehabilitację leczniczą. Mogą z niej skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, które np. uprawnione są do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy i rokujące jednocześnie na odzyskanie zdolności do pracy po rehabilitacji.
ZUS prowadzi rehabilitację leczniczą w 83 obiektach położonych w całym kraju. Najwięcej znajduje się w naszym województwie - 11. Kolejne w zestawieniu są województwa: dolnośląskie (10), małopolskie (9) i mazowieckie (8).
- W sytuacji, kiedy nie możemy jechać na rehabilitację, należy poinformować o tym swój Oddział ZUS. Natomiast osoby na kwarantannie albo w izolacji lub przebywające z taką z osobą w warunkach domowych nie mogą zgłosić się do ośrodka - mówi Krystyna Michałek.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Piękność sprzed lat próbowała wyjaśnić śmierć dziennikarza. Co ją potem spotkało?
- Córka Moniki Richardson musiała wziąć kredyt na życie! Co słychać u Zofii Malcolm?
- Dziewczyna Hakiela nie ma wstydu. Zaraz poród, a ona niebezpiecznie się bawi
- Aż trudno uwierzyć, ile lat ma Pamela Anderson. Tak wygląda po odstawieniu makijażu