Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że do sanatorium z ZUS mogą wyjechać osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Takie prawo mają także ubezpieczeni, którym grozi całkowita lub częściowa niezdolność do pracy oraz osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.
- Jednak podstawowym warunkiem są rokowania co do stanu zdrowia pacjenta. Ma on rokować odzyskanie zdolności do pracy po rehabilitacji. Zależy nam na tym, by do sanatoriów trafiały osoby, które po rehabilitacji będą miały duże szanse na powrót do zdrowia, aby nadal mogły wykonywać swoją pracę zawodową - wyjaśnia Krystyna Michałek.
Aż 24 dni w sanatorium
Rehabilitacja lecznicza z ZUS może mieć formę ambulatoryjną albo stacjonarną. W przypadku tej drugiej kuracjusz może w sanatorium spędzić 24 dni.
ZOBACZ TAKŻE:ZUS w trudnej sytuacji po wyroku. Ponad 140 tys. kobiet nie dostanie wyższej emerytury
ZUS prowadzi rehabilitację leczniczą w 131 obiektach położonych w całym kraju. Najwięcej znajduje się w województwie dolnośląskim (23) oraz małopolskim (18).
Kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu w tym zestawieniu. W naszym regionie znajduje się 16 obiektów. W okresie od stycznia do września 2018 roku w całym kraju ponad 74 tysiące osób zostało skierowanych na rehabilitację leczniczą z ZUS. Z naszego regionu wyjechało 3157 osób. 2507 otrzymało skierowanie na skutek chorób narządu ruchu, a 193 na skutek chorób układu krążenia. W tym roku ZUS ma dane za okres od stycznia do końca czerwca. Zatem przez pierwszych sześć miesięcy 2019 roku w całym kraju do sanatorium z ZUS wyjechało 42296 osób. Z naszego regionu było ich 2034: 1661 na schorzenia narządu ruchu, 111 na skutek chorób układu krążenia.
Wniosek w dowolnej placówce ZUS
Wniosek o rehabilitację leczniczą z ZUS może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu bez względu na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, także w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Lekarz powinien jednak pamiętać, by we wniosku podać: imię i nazwisko chorego, numer PESEL, adres zamieszkania wraz z numerem telefonu i rozpoznanie medyczne w języku polskim. Musi także zawrzeć swoją opinię co do rokowania odzyskania zdolności chorego do wykonywania pracy po rehabilitacji.
Osoba, której ten wniosek dotyczy, może go złożyć w dowolnej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Wniosek o rehabilitację leczniczą może sporządzić lekarz w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Zadzwoń i zapytaj czy możesz jechać do sanatorium z ZUS
Już dziś na pytania dotyczące tzw. rehabilitacji leczniczej z ZUS będzie odpowiadać Mariola Kitowska z Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji bydgoskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśni m.in., kto może ubiegać się o sanatorium z ZUS, na jakie schorzenia można wyjechać, jak uzyskać skierowanie, ile trwa turnus leczniczy oraz jak długo trzeba czekać w kolejce na wyjazd. Ekspert będzie dyżurować dziś, od godz. 13 do 15, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 111 006. Pytania można również przesyłać mailem pod adresem: [email protected] Na relację z dyżuru zaprosimy w poniedziałek.
