**Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

**
Sprawa zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Sosnówce w Gminie Grudziądz budzi emocje. Większość radnych Gminy Grudziądz poparła ten projekt. W związku z tym, władze Gm. Grudziądz aby go realizować dalej musiały zwrócić się o opinię do związków zawodowych oraz kuratorium. Rodzice, społeczność lokalna przeciwstawia się likwidacji podstawówki.
Na czwartkowej sesji nadzwyczajnej (3 marca) będą procedowane dwie uchwały. Jedna dotycząca odrzucenia stanowiska ZNP w sprawie likwidacji SP w Sosnówce. Druga rozpatrzenia petycji dotyczącej możliwości prowadzenia Szkoły Podstawowej w Sosnówce przez Fundację „Ogólnopolski Operator Oświaty” z Poznania.
ZNP: dowozy dzieci do innej szkoły wydłużą ich czas poza domem
ZNP zaopiniowało negatywnie projekt uchwały w sprawie likwidacji podstawówki. Związkowcy podnoszą m.in. że dowozy dzieci do szkoły dla nich dedykowanej (SP w Sztynwagu) będą "powodowały wydłużenie czasu spędzanego poza domem oraz cały wachlarz problemów opiekuńczo-wychowawczych związanych z codziennymi dowozami". Ponadto ZNP zauważa, że zwiększenie liczby uczniów w Sztynwagu będzie wiązało się z dwuzmianowością, a to z wydłużeniem czasu pracy świetlicy.
W piśmie ZNP czytamy również "Zmiana szkoły to również niepotrzebny stres dla dzieci związany ze zmianą środowiska rówieśniczego i uczących ich nauczycielami".
ZNP także zauważa, że do tej pory (pismo datowane z 1. lutego) nie odbyło się spotkanie organu prowadzącego - Gminy Grudziądz - z pracownikami zatrudnionymi w ww. szkole dotyczące oferty zatrudnienia personelu z likwidowanej placówki. "Takie lekceważące stanowisko organu prowadzącego wobec pracowników i brak konkretnych rozwiązań - dla związku zawodowego jest nie do przyjęcia" - podsumowuje Regina Chmielewska, prezes oddziału ZNP.
Wójt: większość dzieci z Sosnówki korzysta z dowozów
Wójt Gminy Grudziądz chce aby radni odrzucili stanowisko ZNP w całości. W uzasadnieniu projektu uchwały odpierane są m.in. "zarzuty" jakoby dojazdy do szkoły w Sztynwagu były uciążliwe. Czytamy: "(...) większość dzieci uczęszczających do szkoły w Sosnówce korzysta z codziennych dowozów i w tym zakresie nie będzie to dla nich sytuacja nowa. (...).
Co do argumentu ZNP dotyczącego "lekceważącego stanowiska organu prowadzącego wobec pracowników szkoły i brak konkretnych rozwiązań", to zarząd Gminy Grudziądz zauważa że to nie organ prowadzący - Gmina Grudziądz - jest pracodawcą dla nauczycieli. Ponadto władze Gm. Grudziądz podkreślają, że "powyższa opinia dotyczy okresu, kiedy została jedynie podjęta uchwała intencyjna w sprawie zamiaru likwidacji szkoły. Składanie propozycji zatrudnienia nauczycielom szkoły w Sosnówce w sytuacji, gdy Radni Gminy Grudziądz nie podjęli jeszcze decyzji o likwidacji szkoły, byłoby działaniem nieuprawnionym i przedwczesnym".
Kurator oświaty wydał pozytywną opinię dotyczącą zamiaru likwidacji szkoły w Sosnówce
W uzasadnieniu uchwały o odrzucenie opinii ZNP, dowiadujemy się również że w ustawowym terminie opinii nie wydały dwa inne związki zawodowe "Solidarność" i "Forum Oświata". Natomiast pozytywną opinię w sprawie likwidacji SP w Sosnówce wyraził Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty.
Kurator uważa, że zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej w Sosnówce jest uzasadniony "przede wszystkim aspektami demograficznymi". Czytamy: "Wskazują one, iż liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach w Szkole Podstawowej w Sosnówce od lat nie ulega zwiększeniu". Kluczowa dla Kuratora Oświaty jest deklaracja organu prowadzącego, iż uczniowie zlikwidowanej SP w Sosnówce będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Sztynwagu, zorganizowany będzie dowóz uczniów do tej szkoły, jak również do innych szkół znajdujących się na terenie gminy. W opinii Kuratora podjęte działania zapewnią dzieciom likwidowanej placówki oświatowej możliwość pobierania nauki w większych niż dotychczas grupach rówieśniczych, co z kolei pozwoli zapewnić tym uczniom lepsze uspołecznienie i sprawniejsze funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
Co do drugiego projektu uchwały dotyczącego rozpatrzenia petycji mieszkańców kilku miejscowości (m.in. Sosnówki, Sztynwagu, Szynych, Gogolin, Brankówka) o możliwości prowadzenia Szkoły Podstawowej w Sosnówce przez Fundację „Ogólnopolski Operator Oświaty” z Poznania, to komisja skarg i wniosków wnosi o jej nieuwzględnienie. Czytamy w uzasadnieniu m.in. "Opcja prowadzenia szkoły jako placówki niepublicznej została, przez Prezesa Fundacji „Ogólnopolski Operator Oświaty” wykluczona. Jednocześnie przedstawiciele Fundacji przyznali, iż proces analizy przed podjęciem przez nich decyzji odnośnie ewentualnego przejęcia szkoły do prowadzenia, to okres około 6 miesięcy."
Jak radni Gminy Grudziądz odniosą się do dwóch uchwał? Sesja nadzwyczajna 3 marca o godz. 10.