To był najbardziej strzeżony poligon II wojny światowej, bo właśnie w Wierzchucinie Niemcy prowadzili badania nad tajną bronią Hitlera, czyli rakietami V2. Od kilku lat miejsce staje się mekką dla miłośników historii i jej tajemnic. Tak będzie także 23 sierpnia.
- Dzięki temu, że Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy obejmie patronat merytoryczny nad naszą inscenizacją, 23 sierpnia będzie można obejrzeć oryginalny zbiornik na ciekły tlen z rakiety V2, która w sierpniu 1944 r. wybuchła w Lisinach - mówi Bartosz Puchowski ze stowarzyszenia "Cisowy Fyrtel", które jest jednym z organizatorów imprezy. - Miłośnicy militariów zobaczą też broń z II wojny światowej.
O godz. 15 zaplanowano oficjalne otwarcie ścieżki dydaktyczno-historycznej na poligonie "Heidekraut", które jest połączone z rajdem rowerowym. Natomiast o godz. 16 rozpoczęcie imprezy na boisku w Wierzchucinie. Po powitaniu Robert Grochowski opowie o poligonie w świetle badań archeologiczno-architektonicznych w sezonie 2012-2014, a prelekcja planowana jest w technice 3D. Przemysław Jarząbek omówi transport i procedury startowe V2, a Wojciech Mąka przedstawi zarys historii poligonu na podstawie dostępnych dokumentów z lat 1944-45. - W tym roku odwiedzi nas TVP Historia - cieszy się Puchowski. - Gościem specjalnym imprezy będzie Adam Sikorski prowadzący program "Było, nie minęło" - dodaje Puchowski.
Podczas spotkania nie zabraknie prezentacji potraw regionalnych i konkursów wiedzy historycznej, a o godz. 19 to, na co wszyscy czekają, czyli inscenizacja potyczki między żołnierzami Wehrmachtu a oddziałem AK. - Nad tegoroczną inscenizacją z okazji 70-lecia istnienia poligonu "Heidekraut" patronat honorowy objęli wojewoda Ewa Mes, marszałek Piotr Całbecki oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, które reprezentować będzie szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Bydgoszczy płk dypl. Jan Rynkiewicz - podkreśla Puchowski.
Patronat merytoryczny nad imprezą objęło Muzeum Armii Krajowej z Krakowa.
Czytaj e-wydanie »