Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci. Historia o nich głucho milczała

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Z podobiznami "Inki" i "Rysia" na koszulkach opowiedzieli o tych, którzy żyli "prawem wilka" (wiersz Zbigniewa Herberta "Wilki"). Od lewej: Zuzanna Zielińska, Sebastian Wajer, Natalia Dobrowolska, Maciej Orliński i Klaudia Zielińska
Z podobiznami "Inki" i "Rysia" na koszulkach opowiedzieli o tych, którzy żyli "prawem wilka" (wiersz Zbigniewa Herberta "Wilki"). Od lewej: Zuzanna Zielińska, Sebastian Wajer, Natalia Dobrowolska, Maciej Orliński i Klaudia Zielińska Dariusz Bloch
W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy przypomniano bohaterów podziemia niepodległościowego. Były prezentacje multimedialne i program artystyczny. IPN pokazał przejmującą wystawę pt. "Milcząc, wołają".

Na uczniach (przynajmniej sporej ich części) wrażenie zrobiły sceny z filmu o "Ince", sanitariuszce V Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza, oraz prezentacja dotycząca rotmistrza Witolda Pileckiego.

"To takie złe było. Po prostu chore"

Uczennicą pierwszej klasy jest Natalia Trendel. Pytana, co wie o tych Polakach, którzy po zakończeniu niemieckiej okupacji nie pogodzili się z utratą suwerenności i sowieckim panowaniem, dlatego chwycili za broń, mówi: - To takie złe było. Kiedy pani od polskiego opowiadała nam o tych ludziach, moje koleżanki i koledzy byli w szoku. Ja też. Mówiąc współczesnym językiem, to było chore! Oni walczyli za Polskę, a zostali skazani na karę śmierci.

Kiedy Natalia była uczennicą podstawówki (skończyła SP37), przychodziła z klasą na przedstawienia do Gimnazjum nr 24. - To naprawdę ciekawy temat. Poza tym uważam na lekcjach historii i mam dobre oceny - zapewnia.

Słowa bohaterskiej 17-latki, napisane przed śmiercią w grypsie do znajomych ("Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba..."), przypomniał Marek Dobucki, dyrektor Gimnazjum nr 24.

- Bohaterowie podziemia niepodległościowego mieli wiele ideałów, dla których oddali życie. Róbmy wszystko, byśmy mogli powtórzyć za "Inką", że zachowujemy się, jak trzeba - apelował.

"Pierwszy poszedłbym do lasu"

Patrycja Grobelska i Dawid Dobrzyński kończą w tym roku gimnazjum. Co wiedzą o żołnierzach niezłomnych? Czego dowiedzieli się w szkole?

- W ubiegłym roku na lekcjach była mowa o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Wtedy zainteresowałem się Wyklętymi - trochę w internecie czytałem, trochę w książkach o Żołnierzach Wyklętych - mówi Dawid.

Gdyby wtedy żyli, jak by postąpili? - Walczyłbym o wolną Polskę, byłbym pierwszy, który poszedłby do lasu - z wielkim przekonaniem odpowiada Dawid.

- Ja też bym walczyła. Jak "Inka" - zapewnia Patrycja.

Pytani o to, jak rozumieją, jak interpretują słowa Danuty Siedzikówny ("Zachowałam się, jak trzeba"), tłumaczą, "że trzeba być wiernym ojczyźnie".

"Inka" i "Ryś" na koszulkach

Amelia Borkowska, Sebastian Bajer, Klaudia Zielińska, Maciej Orliński, Zuzanna Zielińska i Natalia Dobrowolska zaprezentowali swoim kolegom (i gościom) specjalnie przygotowany program o żołnierzach niezłomnych. Ubrani w T-shirty z podobiznami sanitariuszki "Inki" i Antoniego Fryszkowskiego, ps. "Ryś", przypomnieli kilka postaci Wyklętych. Mówili, że nie tylko odebrano im życie, ale także chciano ich wymazać z pamięci i historii (program wraz z uczniami przygotowała Apolonia Grzywa-Cymerman, nauczycielka j. polskiego i zajęć artystycznych).

Sebastian pochwalił się, że od trzech lat bierze udział w marszach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "To spełnienie testamentu L. Kaczyńskiego, wideo: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska