Rowerzyści z Torunia po raz pierwszy biorą udział w europejskiej rywalizacji miast. Zabawa polega na kręceniu kilometrów za pośrednictwem aplikacji w telefonie.
Żeby wesprzeć swoje miasto, wystarczy zainstalować darmową aplikację „naviki”, dostępną na urządzenia z systemem Android lub iOS i za jej pośrednictwem rejestrować jazdę rowerem. Można dołączyć do jednej wielkiej toruńskiej drużyny bądź w ramach „kręcenia” kilometrów dla Torunia stworzyć własną drużynę, np. z członków rodziny, sąsiadów.
- Rywalizacja jest bezpłatna, zarejestrować się w aplikacji może każdy - mówi Łukasz Szarszewski, kierownik referatu sportu Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta. - Przygotowaliśmy nagrody dla tych, którzy wykręcą najwięcej kilometrów. W kategorii kobiet i mężczyzn nagrodami będą kamera i aparat fotograficzny, dla najstarszego uczestnika akcesoria rowerowe, a dla najmłodszego - rower. Najlepsza drużyna szkolna otrzyma sprzęt sportowy o wartości 1000 złotych.
Przejazdy rowerowe rejestrowane za pośrednictwem aplikacji składają się na „mapy ciepła”, które wskazują władzom natężenie ruchu rowerowego w poszczególnych częściach miast. Administracja korzysta z tych informacji, np. w Bolonii dzięki tym danym umieszczono dodatkowych 1000 stojaków, a w Neapolu wytyczono drogi rowerowe w centrum.
Czołówkę ubiegłorocznego konkursu European Cycling Challenge zdominowali Polacy. Najbardziej rowerowym miastem w Europie okazał się Gdańsk, wykręcając w sumie 828 490 kilometrów. Bydgoszcz zajęła 6. miejsce z dorobkiem 172 460 kilometrów.
- Rywalizacja z Bydgoszczą nie jest dla mnie najważniejsza. Oni mają już doświadczenie, specjalne środki na całą kampanię - komentuje radny Michał Rzymyszkiewicz, pomysłodawca zainteresowania akcją Torunia. - Najważniejsze, żeby zmobilizować mieszkańców i zachęcić do przesiadania na rowery. Sukcesem będzie, gdy ludzie zaczną korzystać z jednośladów zamiast z samochodów.
Pierwszego dnia akcji, zainteresowanie było tak duże, że organizatorom padły serwery! Ale nie z powodu torunian...
Akcja potrwa do końca maja. Na kilka dni przed jej zakończeniem, 27 maja na toruńskiej Barbarce odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem „Toruń na rowery”.
INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)