Wszystko zaczęło się cztery lata temu. Wtedy to Dariusz Chrobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernikowie wspólnie z uczniami zdecydował o odnowieniu zapomnianego cmentarza w Wilczych Kątach.
- Teren wokół nagrobków został odkrzaczony, odtworzono również alejki i ogrodzenie - wylicza Piotr Murszewski, zastępca wójta gminy Czernikowo. - Zamontowana został tam również tablica informująca o miejscu pamięci.
Kolejny cmentarz ewangelicki pod swoją pieczę wzięło stowarzyszenie "Czyż Nie" z Czernikowa.
Makowiska już odnowione
Członkowie pozarządówki wspólnie z wolontariuszami w ubiegłym roku zadbali o uporządkowanie cmentarza w Makowiskach.
Młodzi ludzie z całego kraju bezinteresownie poświęcili swój czas i energię na przywrócenie temu miejscu odpowiedniego charakteru.
Stowarzyszenie zdobyło w ubiegłym roku łącznie 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji Wspomagania Wsi na projekt zatytułowany "Tak Trzeba". W tym roku fundacja przekazał wsparcie w wysokości 9 tys. zł. Już w ubiegłym roku ze zdobytych funduszy finansowane były prace w Makowiskach.
- Tam prace miały charakter gruntowny i kompleksowy - dodaje Piotr Murszewski. - Zarośnięty teren wreszcie zaczął przypominać o tym, że jest to miejsce pochówku. Gmina tak w ubiegłym roku, jak i w tym włącza się do tej akcji. Oferujemy pomoc pracowników i ciężki sprzęt w razie potrzeby.
Jednak na razie, bardziej od sprzętu, potrzebni są chętni, którzy włączą się do zadania.
- Potrzebujemy 20 odpowiedzialnych osób, które zaangażują się w projekt, są odważne i nie boją się wyzwania, jakim jest przywrócenie tego cmentarza do życia - mówi Anna Zglińska, autorka projektu. - Na razie mamy zadeklarowany udział 12 osób z całego kraju i zagranicy, którzy od 1 do 7 października, będą pomagali w pracach. Jest też blisko dziesięć osób, które w wolnych chwilach będą wspomagać naszą pracę.
Jednak liczba wolontariuszy jest wciąż za mała. Dlatego cały czas trwają poszukiwania chętnych do odnowienia cmentarza w Liciszewach. A wyzwanie jest duże, bo nekropolia w tej chwili bardziej przypomina gęsty las, a liczy blisko 100 nagrobków.
Wolontariusze zapraszamy!
Organizatorzy gwarantują wyżywienie i nocleg w Szkole Podstawowej w Mazowszu. Zainteresowani udziałem w projekcie powinni wziąć śpiwór i karimatę. Osoby, które mają taką możliwość mogą też zabrać ze sobą rower. W programie również prezentacja na temat ratowania zaniedbanych cmentarzy w Polsce, wykłady o historii olędrów i czas na integrację. Uczestnicy dowiedzą się również skąd czerpać fundusze na odnawianie zaniedbanych cmentarzy. Na zgłoszenia chętnych czeka Anna Zglińska pod numerem tel. kom. 502 211 745 lub, adresem email: [email protected]
W ramach tego projektu ma zostać odnowiony również cmentarza we Włęczu oraz przeprowadzony projekt edukacyjny dla dzieci ze szkół w gminie Czernikowo.
- Chcemy, aby już najmłodsi wiedzieli, że cmentarze należy szanować, to nasze wspólne dziedzictwo - dodaje Anna Zglińska.