MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS nie rozliczy nadpłaty podatku. O zwrot pieniędzy emeryci muszą postarać się sami [28.02]

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Kto będzie chciał odebrać pieniądze w kasie urzędu powinien pamiętać, że zwrot jest zlecany na podstawie pisemnego wniosku lub wcześniejszych ustaleń telefonicznych.
Kto będzie chciał odebrać pieniądze w kasie urzędu powinien pamiętać, że zwrot jest zlecany na podstawie pisemnego wniosku lub wcześniejszych ustaleń telefonicznych. Marzena Bugala/archiwum
Emerycie! Sprawdź PIT za ubiegły rok, który dostaniesz z ZUS. Masz podatek rozliczony co do grosza, niedopłatę czy nadpłatę? W tej ostatniej sytuacji, jeśli nie masz konta w banku, sam musisz postarać się o zwrot nadpłaty.

ZUS rozliczy niedopłatę podatku dochodowego, ale nadpłatę już nie. To nie jest zmiana korzystna dla emerytów czy rencistów. Pisaliśmy już, że ZUS zaczął wysyłać do świadczeniobiorców rozliczenia podatkowe za 2020 rok. Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w Kujawsko-Pomorskiem zwróciła uwagę na ważne zmiany w dotychczasowych zasadach.

Do tej pory, jeśli była nadpłata lub niedopłata podatku PIT, ZUS ją rozliczał. W razie niedopłaty, przy marcowym lub kwietniowym świadczeniu, Zakład potrącał kilka złotych niedopłaconego podatku i przekazywał je do urzędu skarbowego, a w razie nadpłaty - doliczał nadpłaconą kwotę do emerytury czy renty. Zdarzało się nawet u emerytów, którzy przez cały rok pobierali wyłącznie świadczenie z ZUS, że na koniec roku "wyskakiwało" kilka złotych niedopłaty lub nadpłaty tego podatku.

W tym roku Zakład już tak nie zrobi, bo przepisy zmieniły się na niekorzyść emerytów i rencistów. Teraz ZUS rozliczy tylko niedopłatę podatku, czyli potrąci ją z marcowego lub kwietniowego świadczenia i przekaże do urzędu skarbowego. Ale nadpłaconego podatku już nie odda.

W razie nadpłaty podatku emeryt dostanie z ZUS PIT 11A i sam musi się rozliczyć. Czasami są to kwoty rzędu zaledwie kilku złotych, ale przy coraz wyższych cenach i niskim świadczeniu ważna jest każda złotówka. Pół biedy jeśli emeryt ma konto w banku. Jednak wiele starszych osób go nie ma.

Jak w tej sytuacji odzyskać nadpłatę? - spytaliśmy w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Bartosz Stróżyński, jej rzecznik prasowy, wyjaśnił, że nadpłata zwracana jest na dwa sposoby:

  • * albo na rachunek wskazany przez podatnika
  • * albo przekazem pocztowym (wtedy potrącane są koszty zwrotu).

Można też zażądać zwrotu w kasie urzędu skarbowego.

- Nadpłata, której wysokość nie przekracza 23,20 zł - jeśli nie wskazano rachunku bankowego - podlega zwrotowi tylko w kasie urzędu skarbowego - podkreśla Bartosz Stróżyński, rzecznik IAS w Bydgoszczy. - Emeryci i renciści, którzy nie mają zgłoszonego do urzędu skarbowego rachunku bankowego, nie muszą odbierać tych pieniędzy w urzędach skarbowych. Oczywiście, jeżeli wyrażą taką wolę, mogą odebrać nawet złotówkę.

Kto będzie chciał odebrać pieniądze w kasie urzędu powinien pamiętać, że zwrot jest zlecany na podstawie pisemnego wniosku lub wcześniejszych ustaleń telefonicznych. Trzeba się umówić na wizytę na konkretny termin. - Wynika to z faktu, że zastępczą obsługę kasową jednostek KAS województwa kujawsko-pomorskiego wykonują podmioty zewnętrzne - wyjaśnia IAS. Ma to także związek z obecną sytuacją epidemiczną.

Prawdopodobnie mało komu będzie chciało fatygować się do kasy "skarbówki" po złotówkę czy dwie. - Emerytom, którzy z ZUS dostaną PIT-11A Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje zeznania podatkowe i udostępni je w wersji elektronicznej, czyli emeryci/renciści nie będą musieli sami składać rozliczeń - wyjaśnia Bartosz Stróżyński. - Taka konieczność wystąpi tylko, jeżeli będą chcieli skorzystać z odliczeń, np. z ulgi rehabilitacyjnej albo oprócz emerytury/renty uzyskiwali opodatkowane dochody, nie rozliczane przez płatników, czyli np. z działalności gospodarczej. W takich przypadkach mogą to zrobić przez modyfikację zeznania przygotowanego elektronicznie przez KAS lub składając samemu zeznanie elektronicznie lub papierowo.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska