Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiefka, Zemke, Czarnecki - aktywni europosłowie

(JAD)
Tadeusz Zwiefka, Janusz Zemke i Ryszard Czarnecki
Tadeusz Zwiefka, Janusz Zemke i Ryszard Czarnecki fot. archiwum
Pensja europosła to około 45 tys. zł miesięcznie. Plus diety za udział w komisjach, zwrot kosztów podróży oraz pieniądze na prowadzenie biur. Czy reprezentanci z Kujaw i Pomorza zasługują na tak wysokie zarobki? Jaka jest ich aktywność?

pomorska.pl/region

Więcej informacji z regionu przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/region

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Po roku działalności naszych przedstawicieli w europejskich władzach sprawdziliśmy dorobek parlamentarny Ryszarda Czarneckiego (PiS), Janusza Zemkego (SLD) i Tadeusza Zwiefki (PO). Okazuje się, że jak dotąd nie mamy prawa za nich się wstydzić. Janusz Zemke ma stuprocentową frekwencję na posiedzeniach w Brukseli i Strasburgu. Tadeusz Zwiefka opuścił tylko dwa z powodu choroby, tyle co Ryszard Czarnecki - w rankingu obecności obaj posłowie są w czołówce najpilniejszych polskich parlamentarzystów (93-procentowa frekwencja).

Zastrzeżeń nie powinna także budzić merytoryczna strona ich pracy w Parlamencie Europejskim. - Jestem autorem kilku ważnych dokumentów, m.in. raportu na temat procedury wzmocnionej współpracy w sprawie rozwodów i separacji prawnej w Unii mówi Tadeusz Zwiefka. Okazuje się, że "międzynarodowe" rozwody stanowią aż 13 proc. wszystkich rozwodów w UE. Dlatego przygotowałem projekt jednolitych zasad traktowania dla np. dyskryminowanych z powodów etnicznych, językowych czy majątkowych małżonków - dodaje.

Ryszard Czarnecki jest autorem aż 7 raportów i 59 wystąpień parlamentarnych. Pod względem aktywności wśród 50 polskich eurodeputowanych Czarnecki lokuje się w pierwszej szóstce.

Z kolei Janusz Zemke, który uczestniczył we wszystkich posiedzeniach Parlamentu Europejskiego, zabierał głos m.in. w debatach na temat zagrożeń terrorystycznych w Europie. Jego zdaniem Komisja Europejska powinna podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz zacieśnienia antyterrorystycznej współpracy między krajami UE.
Podczas marcowego spotkania w Strasburgu poseł Zemke domagał się utworzenia w Europie centrum reagowania kryzysowego na wypadek np. klęsk żywiołowych. O trafności jego postulatu świadczą nieskoordynowane działania państw Wspólnoty podczas trwających powodzi w Europie Środkowej. - Konieczne jest stworzenie parku lotniczego, który zapewniłby transport do regionów objętych klęskami żywiołowymi - mówi bydgoski europoseł.

Ogromnym sukcesem Zemkego jest też program stypendiów i staży w Parlamencie Europejskim dla najlepszych studentów z naszego regionu. Już ponad 140 młodych ludzi poznało dzięki temu pracę wspólnotowych instytucji.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska