Zwrot podatku akcyzowego będzie wyższy. Ale czy już w 2021 roku?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Na zmianie w dopłacie do paliwa rolniczego może skorzystać - według szacunków resortu - 1.381,6 tys. gospodarstw rolnych opowierzchni powyżej 1 ha użytków rolnych.
Na zmianie w dopłacie do paliwa rolniczego może skorzystać - według szacunków resortu - 1.381,6 tys. gospodarstw rolnych opowierzchni powyżej 1 ha użytków rolnych. pixabay.com/fietzfotos
W „Polskim Ładzie” zostało zawarte m.in. działanie adresowane do rolników o nazwie „Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze”. Projekt ustawy dotyczący podwyższenia dopłaty do paliwa jest już gotowy i trafił do opiniowania. Nie wejdzie jednak tak szybko, jak spodziewała się tego część producentów rolnych. Sprawdzamy dlaczego.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, w ramach Polskiego ładu rolnicy mają otrzymać większy niż dotychczas zwrot podatku akcyzowego. A przypomnijmy, że dostają go hektara użytków rolnych oraz do dużej jednostki przeliczeniowej bydła. O dopłatę do paliwa można wnioskować 2 razy w roku i tak zostanie:

  • od 1 lutego do końca lutego,
  • od 1 do 31 sierpnia.

Zmiany w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego uzasadnione jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku. Tak argumentowana jest propozycja zmiany w ustawie z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego.

To też może Cię zainteresować

Z uzasadnienia projektu ustawy: Zmiany zaproponowane w ustawie przyczynią się do zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji powoduje, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna.

Dlaczego zmiana w wysokości zwrotu podatku akcyzowego nie wejdzie w 2021 roku?

Ustawa dotycząca podwyższenia dopłaty do paliwa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Dlaczego nie teraz? Wydane przez gminy decyzje dla producentów rolnych, którzy złożyli wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej w lutym tego roku zawierają m.in. informacje o wysokości limitu pozostałego do wykorzystania w sierpniu br.

Wprowadzenie w trakcie roku zmian w wysokości limitu oznaczałoby m.in. konieczność wzruszenia wszystkich wydanych w tym roku decyzji. Uwzględniając to w projekcie, zaproponowano, aby projektowane przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Do 2031 roku w 2022 r. maksymalny limit wydatków z budżetu państwa ma wynosić 160 600 tys. zł.

Rosną koszty produkcji rolnej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje, że z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w kosztach ogółem produkcji rolnej. Mają za tym stać nowe technologie produkcji i wzrost cen paliw, szczególnie żniw. "Większa liczba zabiegów ochronnych czy specjalistyczne zabiegi wiążą się z zaangażowaniem odpowiedniego sprzętu i automatycznie z większym zużyciem paliwa".

To też może Cię zainteresować

Intensyfikacja produkcji roślinnej i zwierzęcej w małych gospodarstwach rodzinnych oraz wielkoobszarowych wymaga zastosowania nowoczesnych technologii ze wzrastającym udziałem zużycia paliw w wykonywaniu prac polowych i transportowych oraz przez urządzenia mechaniczne w gospodarstwie. Wzrastające wymagania jakościowe i standardy technologiczne w produkcji zwierzęcej również przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na nośniki energii do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń.

W przypadku gospodarstw produkujących mleko na dużą skalę, w dawce żywieniowej krów duży udział mają pasze wysoko nakładochłonne, tzn. kiszonki i sianokiszonki. Taka technologia żywienia zwierząt ma bezpośredni związek z większym ponoszeniem kosztów paliwa w kosztach ogółem utrzymania krów.

Nowa stawka i limit paliwa z dopłatą

W projekcie ustawy wprowadzona jest zmiana, kóra polega na zwiększeniu limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:

  • ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych - w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień
  • 1 lutego danego roku,
  • z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku - w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub
  • hodowli bydła.

Resort zakłada, że kwota zwrotu podatku akcyzowego uwzględnia stawkę zwrotu podatku akcyzowego do 1 litra ON w wysokości 1,00 zł, powierzchnię do której producenci rolni ubiegać się będą o zwrot podatku akcyzowego (ok. 11,4 mln ha oraz ok. 4,3 mln DJP - na podstawie sprawozdań wojewodów związanych z rozliczeniem dotacji celowej z realizacji wypłat producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego).

W przypadku przekroczenia limitu wydatków na zwrot podatku akcyzowego i w razie potrzeby minister rolnictwa będzie wdrażał mechanizm korygujący. Ma on polegać na zmniejszeniu stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w następnym roku.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie