Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie uzależnione od internetu?

Joanna Grzegorzewska [email protected] tel. 52 326 31 35
Fot. sxc
- Czy wyobrażam sobie życie bez komputera i internetu? Nie! To przecież moje narzędzie pracy - mówi Marcin Grabowski, informatyk z Bydgoszczy.

Podobnie koledzy Marcina z pracy. Ale nie tylko takie osoby czują się bez tych sprzętów jak bez jednej ręki. Podobne odczucia mają "zwykli" użytkownicy, czyli tacy, którym komputer i sieć nie jest potrzebna w pracy.

Jak bez ręki

- Gadu-gadu, Skype, maile - to teraz podstawowy sposób komunikacji. Szybki, a na dodatek bezpłatny. Mam siostrę w Anglii, i mimo że dzieli nas duża odległość, codziennie mam informacje od niej. Nie czuję więc nawet, że jest tak daleko. Ale gdybyśmy miały kontaktować się telefonicznie albo listownie... No, to już te nasze kontakty nie byłyby tak częste, bardziej tęskniłybyśmy za sobą - stwierdza Anna, 27-letnia fryzjerka.

Pani Annie wtóruje Tadeusz Wit, pracownik firmy farmaceutycznej: - Ja co prawda do młodych osób nie należę, bo jestem po czterdziestce, ale bez tych zabawek nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Raz w pracy, dwa - w normalnym życiu. I tak prawdę mówiąc, do niedawna nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo jestem od komputera uzależniony. Ale przez ponad trzy tygodnie miałem awarię sprzętu. Nie mogłem zaglądać do poczty, nie czytałem informacji w necie - od dwóch czy trzech lat nie kupuję gazet, nie mogłem zapłacić rachunków, bo wszystko robię przez internet. Ba, nie wiedziałem nawet, ile mam pieniędzy na koncie!

Tadeusz Wit mówi, że taki stan nie był przyjemny. Czuł się wykluczony, nie wiedział, co się dzieje na świecie. - I pewnie nie jestem jedyny. Komputer ma przecież większość z nas.

To prawda.

Jeden plus laptop

Z badań akademików Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że w pierwszej połowie tego roku już ponad 60 procent gospodarstw domowych posiadało komputer. A że w takim gospodarstwie zazwyczaj spotkamy więcej niż jedną osobę, można przyjąć, że Polaków korzystających z tego urządzenia jest więcej (według raportu prawie 70 procent).

Zwiększa się też liczba komputerów w domach. Prawie 17 procent wszystkich gospodarstw domowych posiada więcej niż jeden. Coraz częściej są to też komputery przenośne - w ciągu dwóch lat liczba gospodarstw posiadających laptopa wzrosła z 11 do 25 procent. Przyrost ten był jednak w ostatnich latach mniejszy niż poprzednio. - Spowolnienie to może świadczyć o stopniowym nasycaniu się rynku - ocenia profesor Janusz Czapiński, współautor raportu.

A jak wygląda sprawa internetu?

Dostęp do internetu jest w 51,4 procent gospodarstw domowych, w których dostęp do sieci ma około 60 procent Polaków.

Kolejna wiadomość jest taka, że w ostatnich dwóch latach nastąpił znaczny wzrost pod tym względem. W ciągu czterech ostatnich lat liczba domów, w których pojawiła się sieć nie wzrosła o dwadzieścia procent, trzydzieści procent czy pięćdziesiąt, lecz się podwoiła!

- To niesamowite, ale nie tak znowu dziwne - komentuje Tadeusz Wit. - Podejrzewam bowiem, że do grupy komputerowych maniaków należą przede wszystkim młodzi ludzie.

Pan Tadeusz nie myli się, choć znajdziemy w tej grupie jeszcze parę innych osób.

To dobre dla awansu

Dostępność komputerów i internetu w gospodarstwach domowych jest w dużym stopniu zależna od modelu rodziny. Technologie te znacznie częściej są obecne w domach małżeństw wychowujących dzieci, a zdecydowanie najrzadziej wyposażone w komputery i internet są gospodarstwa jednoosobowe.

A jak duże znaczenie ma to, gdzie mieszkamy?
Niewielkie.

Obojętnie bowiem, czy żyjemy i pracujemy w małej miejscowości, czy dużej, i obojętnie, czy zarabiamy trochę mniej czy trochę więcej - komputer uważamy za sprzęt niezbędny. Co więc ma znaczenie? Wiek.

A dokładniej?
- po pierwsze: z internetu korzysta zdecydowanie większość młodych (87 proc. użytkowników to ludzie w wieku 16-24 lat) i bardzo niewiele osób starszych (tylko 6 proc. jest w wieku 65 lat i więcej).
- po drugie: z sieci korzystają przede wszystkim osoby uczące się (94 proc. uczniów i studentów) i lepiej wykształcone (83 proc. ma wyższe wykształcenie); a wśród osób z wykształceniem podstawowym użytkowników sieci jest zaledwie 7 procent!

I jeszcze jedna ciekawa i dobra dla maniaków komputerów informacja: z badań wynika, że osoby korzystające z internetu nie tylko znacznie częściej pracują w porównaniu do tych, którzy z internetu nie korzystają, ale dodatkowo - jeśli porównamy wyłącznie osoby pracujące - znacznie częściej podejmują lepiej płatną lub dodatkową pracę i częściej spotyka ich awans zawodowy! Ciekawe, prawda?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska