Żydowicz pisze do Całbeckiego. Prosi o pomoc w zatrzymaniu Camerimage w regionie [listy]

Joanna PlutaZaktualizowano 
Marek Żydowicz prosi o pomoc marszałka województwa
Marek Żydowicz prosi o pomoc marszałka województwa Filip Kowalkowski
Szef Camerimage prosi marszałka Piotra Całbeckiego o szybką reakcję. "Do końca miesiąca musimy udzielić odpowiedzi innym miastom zainteresowanym przyjęciem Camerimage" - pisze Marek Żydowicz.

Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu EnergaCamerimage zwrócił się do marszałka województwa oraz członków zarządu województwa Kujawsko-Pomorskiego z prośbą o pomoc finansową. Pismo, skierowane do Piotra Całbeckiego oraz do członków zarządu województwa: Dariusza Kurzawy, Zbigniewa Ostrowskiego, Anety Jędrzejewskiej oraz Sławomira Kopyścia zostało wysłane wczoraj (16 stycznia). Marek Żydowicz prosi w nim o pilne spotkanie w sprawie przyszłości festiwalu.

"W związku z tym, że prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił oczekiwania wobec festiwalu Camerimage, które niemal w całości są nierealne (do uznania jest jedynie realizacja przez nas promocji miasta za 500 tysięcy złotych), zwracam się z prośbą do Państwa o analizę możliwości udzielenia nam przez władze województwa pomocy w zatrzymaniu festiwalu w regionie" - pisze szef Camerimage.

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłorocznego festiwalu Marek Żydowicz zapowiedział, że szuka dla Camerimage innej lokalizacji.

- Nie jest tajemnicą, że w tym roku miasto Bydgoszcz obcięło dotację dla festiwalu [po tym, gdy w grudniu ub. r. Marek Żydowicz podpisał z ministrem kultury Piotrem Glińskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim list intencyjny w sprawie budowy centrum Camerimage w Toruniu, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zdecydował obciąć festiwalowi miejską dotację z 2,5 mln zł do 500 tys. zł; bydgoscy radni poparli decyzję prezydenta - przyp. red.] - mówił Żydowicz podczas gali zamknięcia Camerimage 2018. - Dlatego drodzy przyjaciele, niezależnie skąd jesteście, gdy wrócicie do swoich domów proszę dajcie znać, gdy znajdzie się przyjazne miejsce z mądrym włodarzem, który nie będzie ponad dobro mieszkańców przedkładał swoich politycznych małych ambicji. My chętnie się wówczas do takiego miejsca przeniesiemy. Wiem, że wy wszyscy zostaniecie z nami, niezależnie od tego, gdzie festiwal będzie się odbywał.

Później, pod koniec roku, prezydent Bruski wystosował do Marka Żydowicza nową ofertę: zaproponował mu dotację kolejnych edycji Camerimage na poziomie 1,5 mln zł rocznie. Postawił przy tym kilka bardzo twardych warunków, wśród nich m.in. uwzględnienie słowa Bydgoszcz w nazwie festiwalu, organizację wszystkich wydarzeń festiwalowych w Bydgoszczy i zapraszanie na Camerimage osób, nagrodzonych Oscarem po 1999 roku (w kategorii najlepszy aktor/aktorka).

Marek Żydowicz uznał tę propozycję za obraźliwą. Między nim a prezydentem Bruskim nastąpiła wymiana listów (do przeczytania poniżej). Bruski jednak nie chce się wycofać ze swojej oferty. Stąd prośba szefa Camerimage, skierowana do marszałka województwa.

Żydowicz zaznacza w niej, że liczy na bardzo sprawną odpowiedź. "Ponieważ do końca miesiąca musimy udzielić odpowiedzi innym miastom zainteresowanym przyjęciem Camerimage, proszę o pilne spotkanie w celu omówienia, czy i w jakim zakresie władze
regionu byłyby gotowe udzielić festiwalowi większego niż dotychczasowe wsparcia, by mógł on zostać zrealizowany w 2019 roku w województwie Kujawsko-Pomorskim" - pisze.

Co na to Piotr Całbecki? Marszałek województwa jest w tej chwili na urlopie. Do prośby Marka Żydowicza odniesie się po jego zakończeniu.

O komentarz poprosiliśmy też w bydgoskim ratuszu. - Stanowisko miasta jest jasne i przejrzyste - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Oczywiście każde dodatkowe wsparcie, czy to samorządu województwa, czy administracji rządowej, byłoby dobrą wiadomością.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bez wątpliwości

Nie mam wątpliwości że prywtne emocje pana Bruskiego wzięzły górę nad DOBREM MIASTA. To niegodne prezydenta Bydgoszczy.
On w 100% odpowiada za odejście Camerimage. PanZydowicz dał mu szansą na otrzeźwienie płacąc z trudem zdobyte pieniądze na pokrycie deficytu spowodowanego przez Bruskiego by zorganizować Camerimage w Bydgoszczy w 2018 roku.
PAN bRUSKI OKAZAŁ SIĘ MAŁYM CZŁOWIEKIEM. SZACUNEK DLA PANA ŻYDOWICZA.

t
ty "demokrato"

bo jeszcze przesadzisz i twój tow. prezydent nie da ci premii? Może jeszcze wsiądziesz na konia zakujesz sobie łeb niczym krzyżak i wezwiesz prezydenta Bruskiego do hotelu pod Orłem, tak jak kiedyś tow. M. Zaleski za rządów K. Konstantego Dombrowicza ,który nie zgodził się na kradzież imprez bydgoskich, gdy zakompleksiony marszałek P. Całbecki miał POmysłA ,żeby Toruń był E S K?

D
Demokrata

Zachowanie p. Bruskiego, p. Sztybla. p. Krupy . p. Matowskiej pokazują że Bydgoszcz stała się Orwelowska. Są rózni i równiejsi. Arogancja Matowskiej zapraniającej załużonemy (odznaczonemu medalem przez p. Bruskiego) p. Zydowiczowi zabrania głosu na radzie miasyta i jednoczesne sesje obywatelskie Rady Miasta to szczyty ZAJ|KŁAMANIA, Pychy i Buty.
Klamstwa które p. Żydowicz wykazał p. Sztyblowi ( na komisji) p. Krupie w listach publikowanych i p. Bruskiemu potwierdzają , że mamy do czynienia z NADUŻYCIAMI WŁADZY, z typowym dla PRL-u instrumentalnym i pełnym pogardy traktowaniem obywatela który śmiał się postawić władzy w imię obrony własnych praw i interesu. PANIE BRUSKI SIEJE PAN NIENAWIŚĆ DO PANA ŻYDOWICZA I CAMERIMAGE. To jest obrzydliwe co pan zrobił tym bardziej że stracimy GŁÓWNIE MY mieszkancy Bydgoszczy!

s
stop hipokryzji

już nie becz. Bydgoszcz zostaw w spokoju. Pilnuj swojego tow gospodarza członka PZPR do 1989 roku Michała Zaleskiego.

G
Gość

Przez Bruskiego tracimy Camerimage, tracimy zarobek.
Bruski - wstydź się! Tylko obawiam się że ty nie mas wstydu POlityku marny! A samorządowcu jeszcze gorszy!

d
do bolszewika

Człowieku a na jakiej podstawi wnosisz że nikt nie chce Festiwalu? poza tym za to co napisałeś grozi ci kara za naruszenie dóbr osobistych marszałka.Mówienie, że marszałek kradnie to poważne oskarżenie. I jak chcesz to ci wytoczę proces i podam do publicznej wiadomości kto jest takim durniem żeby oskarżać kogoś bezpodstawnie o kradzież.
Co do Camerimage to Express pisał niedawno, że o festiwal zabiega Kraków, Toruń , Wrocław...mało?
No tak wilka K.rewska Bydgoszcza to jest dopiero metropolia . Co tacy jak ty czy Bruski macie w głowie zastanawiam się by mówic o wielkości tej zapyziałej postPRL-oskiej DZIURY.
Toż to grajdoł nad grajdoły z paroma chorymi na patopatriotyzm samorządowcami pseudoartystami pseudobiznesmanami ...no i kilkoma niezłymi sportowcami ale to wszystko jest nic!

w
wyborca bezpartyjny

Znaczy marszałek skuteczny jedynie dla Torunia, ma ukraść tak jak dotychczas z naszych podatków?
Tak toruński marszałek Pietrek Całbecki dzieli fundusze i nadal będzie dzielił POdobnie?

Całbecki NIETYKALNY uczeń tow. Zaleskiego, też jak on wybierany w Toruniu tak dzieli:

Regionalny Program Operacyjny dane z dnia 31 października 2013
dofinansowanie z UE
M.Bydgoszcz - 536 972 236,69
M.Toruń - 682 390 086,06
M.Włocławek- 157 426 748,18
M.Grudziądz - 153 914 753,32
W przeliczeniu na mieszkańca
M.Bydgoszcz - 1475,-
M.Toruń - 3329,-
M.Włocławek- 1348,-
M.Grudziądz - 1559,-
GUS dane dotyczące ludności

w
wyborca

Może wreszcie ktoś powie to głośno, że Pan Żydowicz działa pod przymusem bo Festiwal się rozrasta a obietnice takich ludzi jak p. Bruski nie są spełniane. Obiecał poprawę infrastruktury dla festiwalu już w 2010 roku, ze sceny!!! Sama słyszałam.
Słowa nie dotrzymał przez 8 lat. Więc co miał zrobić Pan Żydowicz?
Szuka pomocy tam gdzie jest szana, a pan Bruski zachowuje się podle i natychmiast karze pana Żydowicza za to że ratuje Festiwal który nie ma już wystarczającego miejsca przez to że Bruski okłamał wszystkich ze sceny obiecując stworzenie odpowiednich warunków dla Camerimage.
Panie Bruski Prezydent mojego miasta nie powinien być tak podły

j
jurnalista

Przecież Express wielokrotnie podawał, że Camerimage miało budżet w 2017 roku ok 9.5 mln
a w 2018 ok 8.5 mln.
Podawali dziennikarze, że Bruski dawał w 2017 - 2.5 mln a Żydowicz 7 mln
a w 2018 roku Bruski dawał 0.5 mln a Żydowicz 8 mln
dziwisz się, że Żydowicz odchodzi? Bo ja nie. jak popatrzę na tych nieudaczników w instytucjach kulturalnych miasta którzy tylko zżerają kasę i nie przynoszą niemal żadnych korzyści to myślę, że Żydowicza na rękach trzeba by nosić i że Bruski to jednak nieuczciwy jest i że dział na szkodę Bydgoszczy.

a
akuratny

Twoje obrazy mozna by ale w wc powiesic

K
Keanu Reves

kujawsko-Pomorskie...lubię tu być!
Czy po odpowiedzi Marszałka będę nadal lubił?
Na co mnie Marek namówiłeś?
Zapewniałeś, że Bruski to mądry gość. Czy Marszałek to tak samo mądry jest?
Bo jeśli tak, to ja ci nagram reklamę,
Kujawsko-Pomorskie? Omijajcie wielkim Łukiem!!!

W
Wyczólkowski malarz

Nadzieja , że Marszałek Całbecki będzie mądrzejszy od Bruskiego.
Strata dla Regionu byłaby przeogromna.

f
filmoman

Hahahaha… Nie żartuj... Pan Żydowicz znajdzie lepsze miejsce i mądrego prezydenta, a wtedy to Bruski będzie z ręka w nocniku.

G
Gość

Mogę się z Toba założyć, że p. Żydowicz znajdzie miasto które będzie szczęśliwe, że zarobi na Camerimage. Już media pisały, że Toruń, Kraków i Wrocław chcą Festiwalu.
A jak Festiwal stąd odejdzie to twój cytat z drobną modyfikacją wyśli Bruskiemu: "Miałeś chamie i Prymitywie Kulturalny złoty róg...został ci si

j
ja

Ma dostac 170 mln od Bruskiego po co budowa Kujawska Canera wazniejsza

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3