80 lat temu w Karolewie hitlerowskie Niemcy utworzyły prowizoryczny obóz koncentracyjny dla mieszkańców Krajny. Tam potajemnie likwidowano więźniów.
Rozstrzelani w lesie
W ciągu 82 dni (między wrześniem a grudniem 1939 roku) niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen zabiło w brutalny sposób co najmniej 1781 osób - tyle właśnie zwłok odnaleziono podczas powojennych ekshumacji, ale ofiar mogło być znacznie więcej.
Większość rozstrzelano w pobliskim lesie. Obóz w Karolewie uznaje się za jeden z największych miejsc kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej.
Pamięć do dziś
Okoliczna społeczność co roku upamiętnia te tragiczne wydarzenia. Nie inaczej będzie w tym. W niedzielę, 1 września, o godz. 15 na cmentarzu cywilnych ofiar II wojny światowej odbędzie się rocznicowa uroczystość. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z przewozu autokarowego do tego miejsca z parkingu przy ośrodku zdrowia PROVITA w Więcborku o godz. 14.30.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/
Trwają również zapisy na ósmą edycję Biegu Pamięci Karolewo-Więcbork. Rusza 21 września o godz. 10.
Tradycyjnie przed startem biegacze oddadzą hołd pomordowanym, gromadząc się przed kaplicą. Przebiegną 10 kilometrową trasę z Karolewa do Więcborka. Bieg organizuje Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Wodnik w Więcborku przy współpracy z więcborskim urzędem miejskim.
Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
