Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-latka uwielbia grać na pianinie. Najczęściej melodię "Besame Mucho"

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Piękny jubileusz 100 lat życia świętuje pani Irena Ciszak ze Żnina. Przyszła na świat 11 kwietnia 1916 roku w Krakowie. Pochodzi z muzykalnej rodziny.

- Od dzieciństwa mama pasjonowała się muzyką, jednak nie dane jej było rozwinąć swoich zdolności - opowiadają córki, które zaprosiły nas na uroczystość do domu jednej z nich, pani Małgorzaty.

Irena Ciszak wcześnie straciła rodziców. - Jej mama zmarła w wieku 37 lat, a tata odszedł trzy miesiące później.
Najbliższą osobą, która po śmierci rodziców zajęła się wychowaniem pani Ireny i Jej rodzeństwa, była babcia Fryderyka.
- Uważała ona, że wnuczka powinna zdobyć praktyczne umiejętności, dlatego w latach 1929-1935, zgodnie z życzeniem babci, uczęszczała do Państwowej Szkoły Żeńskiej, w której ukończyła seminarium haftu, a od 1935 do 1938 roku uczyła się w Szkole Hotelarskiej. Za trud wychowania i poświęcenia odwdzięczyła się babci, ratując ją przed wywiezieniem do Oświęcimia. Wtedy pokazała siłę i niezłomność charakteru, które to cechy towarzyszyły Jej całe życie.

- Pamiętam tamten dzień. To było w 1942 roku w Krakowie - wspomina pani Irena. - Poszłam do wysokiego rangą gestapowca. Powiedziałam: Wypuśćcie babcię, weźcie mnie! Poruszyło go to. Dali wolność i jej, i mnie. Ten gestapowiec okazał później serce. Gdy wychodziłam za mąż, na wycieraczce zostawił kosz kwiatów. Gdy umierał, przekazał nam swoje mieszkanie.
Jubilatka swojego przyszłego męża, Antoniego Ciszaka, poznała w Krakowie. 30 października 1943 roku odbył się ich ślub w kościele pw. św. Idziego - przy Wawelu. A dwa lata później - 1 maja 1945 roku młodzi przeprowadzili się do Żnina i zamieszkali przy ul. Śniadeckich. Pamiątką po krakowskich czasach jest cenne pianino, które babcia Fryderyka podarowała wnuczce, a które koleją po wojnie dotarło do Żnina. Przez następne lata przypominało młodość spędzoną w Krakowie.

W Żninie przyszły na świat dzieci: Teresa, Aniela, Jolanta, Małgorzata i Danuta. W 1975 roku rodzina Ciszaków przeprowadziła się do nowego domu przy ulicy Wandy Pieniężnej, gdzie Jubilatka wraz córką Danutą i wnuczką mieszkają do dziś.
Życie Ireny Ciszak w grodzie Śniadeckich do dziś jest bardzo aktywne. - Trzy lata temu, a więc mając 97 lat, mama wyhaftowała piękny obrus, który w prezencie ślubnym podarowała wnuczce mieszkającej w Austrii - opowiada pani Małgorzata.
Umiejętności zdobyte w młodości w Krakowie nie poszły na marne. Wręcz przeciwnie! Pani Irena na Pałukach je rozwijała. Przez 20 lat należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- Brałam udział w konkursach haftu pałuckiego, głównie w Szubinie - mówi jubilatka.
- W Żninie zawsze były i są bardzo dobre hafciarki. Do tej grupy należała pani Irena. Bardzo dobrze się z nią współpracowało. To bardzo dobry, komunikatywny człowiek. Miło ją wspominam - mówi Maria Gólcz, była dyrektor Żnińskiego Domu Kultury.
Gdy pytamy podczas uroczystości, jak wygląda dzień 100-latki, córka Małgosia mówi z uśmiechem: - To mama nam organizuje dzień! Jest bardzo przebojowa, do tego stanowcza. Jak się spotykamy, gramy w remibrydża. Poza tym mama lubi grać na pianinie. Najbardziej "Besame Mucho"!

100-latka zna języki obce. Doskonale niemiecki i francuski, komunikatywnie angielski.
Mieliśmy okazję się o tym przekonać, gdy przy stole zaczęły z córką Anielą rozmawiać po francusku. - A pani też zna ten język? - zagadnęła jubilatka. - Nie... ale bardzo mi się podoba.

Pani Irena doczekała się ośmiorga wnucząt i siedmiorga prawnucząt.
Życzymy Jubilatce, aby ulubione "Besame Mucho" grała jeszcze długie lata.

Z okazji setnych urodzin odwiedzili Ją wiceburmistrz Żnina Halina Rosiak, z-ca kierownika USC Barbara Skibicka oraz przedstawiciel żnińskiego oddziału ZUS-u. Wszyscy życzyli długich lat w takim zdrowiu i humorze, jakie ma dziś!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska