Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie szkolnictwa rolniczego na Kujawach i Pomorzu. W Karolewie szykują jubileusz

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Szkoła w Karolewie poszczycić się może m. in. muzeum. Założył je w 1970 r. w oficynie dworskiej obecny patron szkoły Bronisław Zamojdzin
Szkoła w Karolewie poszczycić się może m. in. muzeum. Założył je w 1970 r. w oficynie dworskiej obecny patron szkoły Bronisław Zamojdzin Maja Stankiewicz
Sto lat temu w Bydgoszczy powstała średnia szkoła rolnicza, pierwsza tego typu na Pomorzu. 55 lat temu przeniesiono ją do Karolewa. Te dwa jubileusze uczczone zostaną hucznie w maju br.

Przygotowania do uroczystości 100-lecia szkolnictwa rolniczego na Pomorzu i Kujawach i 55-lecia funkcjonowania szkoły rolniczej w gminie Dobrcz rozpoczęły się w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie już w 2023 r. Pod koniec ub. r. zarejestrowano Stowarzyszenie „Absolwenci i sympatycy szkoły w Karolewie", na czele którego stanął Janusz Wolski, absolwent z 1974 roku.

Aktywnie włączyło się ono w organizację obchodów oraz zjazdu, który odbędzie się 25 maja. Jedną z inicjatyw podjętych przez stowarzyszenie jest też ufundowanie z tej okazji nowego sztandaru dla szkoły w Karolewie.

Z Bydgoszczy do Karolewa

O historii szkolnictwa rolniczego w regionie opowiedziała nam Jolanta Zamojdzin - Sobólska, córka patrona szkoły w Karolewie Bronisława Zamojdzina, niegdyś nauczyciel w tej placówce. Z przekazanych przez nią informacji wiemy, że średnia szkoła rolnicza utworzona w 1923 r. w Bydgoszczy miała swoją siedzibę w gmachu dawnego niemieckiego seminarium nauczycielskiego przy ul. Bernardyńskiej 6.

- Szkoła była silnym ośrodkiem kształcenia kadr na potrzeby rolnictwa nie tylko Pomorza i Kujaw. Do 1939 roku uczęszczało do niej 720 uczniów. Poligonem wiedzy praktycznej było 90 hektarowe gospodarstwo rolne w Biedaszkowie oraz 1,5 ha ogród szkolny warzywno – owocowy z inspektami – informuje Jolanta Zamojdzin – Sobólska. - Po wojnie szkoła wznowiła działalność 4 maja 1945 roku. W wyniku reformy rolnej przydzielono jej 100 – hektarowe gospodarstwo w Myślęcinku.

To Cię może również zainteresować

Jednak w 1969 r., czyli 55 lat temu, szkołę przeniesiono do oddalonego od Bydgoszczy o 20 km Karolewa. Dlaczego? W tym czasie tworzono w Bydgoszczy Wyższą Szkołę Rolniczą i na jej siedzibę wybrano budynek przy ul. Bernardyńskiej 6 zajmowany dotąd przez szkołę średnią.

Przeniesioną z Bydgoszczy placówkę ulokowano w Karolewie w dawnym kompleksie dworsko-parkowym. Większość nauczycieli dowożono tu z Bydgoszczy.

- Na początku praktyki odbywały się w gospodarstwach PGR Kombinatu Kusowo. W latach 80. przydzielono szkole 407 ha gospodarstwo w Kotomierzu. I to tam przez 10 lat odbywały się wszystkie zajęcia praktyczne. Obecnie praktyki zawodowe są realizowane w wybranych gospodarstwach, firmach i instytucjach współpracujących ze szkołą - informuje Jolanta Zamojdzin – Sobólska.

Uczniowie z dwóch powiatów

Jak dowiadujemy się uczniowie szkoły w Karolewie to dziś głównie mieszkańcy powiatu bydgoskiego (gminy: Dobrcz, Koronowo, Osielsko) oraz świeckiego (gminy: Pruszcz, Świekatowo, Bukowiec, Lniano). - Z uwagi na to, że szkoła ma charakter środowiskowy bardzo często uczą się w niej całe pokolenia – słyszymy w Karolewie.

Organizatorzy jubileuszów apelują do absolwentów o zgłaszanie swojego udziału w planowanych uroczystościach i zjeździe. Najlepiej to zrobić do końca marca br.

Gotowy jest już program wydarzenia. Rozpocznie je 25 maja o godz. 10 msza św. w kościele w Wudzynie. Na część oficjalną w sali gimnastycznej szkoły w Karolewie organizatorzy zapraszają o godz. 13. W programie także zwiedzanie szkoły i muzeum, występy artystyczne, a na finał zabawa taneczna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska