Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Także w regionie [wideo]

Paweł Relikowski
Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zamknięto szkoły. Lekcje w szkołach i zajęcia na uczelniach zostały wstrzymane do Świąt Wielkanocnych. Nauka w domach i prowadzone na żywo lekcje przez internet okazały się być trudniejsze, niż sądzono... Uczniowie i nauczyciele mają jak najszybciej dostać sprzęt do zdalnej nauki. Czy to rozwiąże dotychczasowe problemy?

Od środy 25 marca weszło w życie rozporządzenie wprowadzające do placówek oświatowych nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Problemy jednak mnożą się każdego dnia. Część uczniów nie ma komputera ani dostępu do internetu. Nauczycielom brakuje odpowiedniego sprzętu do prowadzenia zajęć online. Tymczasem mają oni realizować nowy materiał i oceniać uczniów.

Dyrektorzy szkół mówią wprost: jest źle. - Sytuacja wszystkich zaskoczyła. Nie są przeszkoleni nauczyciele, rodzice, część uczniów nie ma dostępu do sieci i komputera. Idealnie byłoby, gdyby działała jedna platforma internetowa dla wszystkich szkół. Tymczasem w praktyce przesyłamy uczniom zadania i linki z materiałami.

Sprawdź koniecznie

Rząd przygotował wsparcie dla samorządów na zakup sprzętu elektronicznego dla uczniów i nauczycieli. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. - Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze - informuje w komunikacie Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Komisja Europejska poparła pomysł polskiego rządu, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych.

Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

- Zachęcam samorządy gminne oraz powiatowe do tego, aby już rozpoczęły rozpoznanie rynku i wstępny zakup tego sprzętu: laptopów, tabletów, urządzeń do mobilnego dostępu do internetu. Ten sprzęt ma trafić do domów najbardziej potrzebujących, które mają braki, gdzie jest problem z dostępem do nauki. W tej sytuacji to bardzo istotna rzecz aby dzieci miały równy dostęp do tej formy i możliwości kształcenia - mówił przedstawiciel rządu w województwie.

Jest wniosek, jest wypłata

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat.

Na jakie kwoty można liczyć? Już dziś wiemy, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na samorząd.

Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby.

Drugi krok - rozpocząć zakupy. - Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - tłumaczy Mikołaj Bogdanowicz.

Kolejny krok - to wniosek do CPPC.

Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Akcja - edukacja

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – otrzymaliśmy ją w jeden dzień.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci to nie wszystko co robimy, by wesprzeć zdalną edukację. Już 15 marca uruchomiliśmy portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania - informuje Wojewoda Kujawsko-Pomorski..

Materiały i narzędzia

To kopalnia wiedzy i najciekawszych, dostępnych w pełni za darmo, materiałów edukacyjnych. Do tej pory opublikowaliśmy tam 3616 materiałów. Każdego dnia ich przybywa. Każdego dnia przybywa także użytkowników naszego portalu. Odwiedziło nas już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony.

Zdajemy sobie sprawę, że materiały to jedno. Druga sprawa to zmobilizowanie uczniów i wykorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do zdalnego nauczania. Aby ułatwić nauczycielom działania także w tym zakresie, przygotowaliśmy dla nich poradnik Nauczycielu, poprowadź lekcje online! Podpowiadamy w nim m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska