Co czeka rolnika w tym roku? Eksperci Banku PKO BP podzielili się prognozami dotyczącymi podstawowych rynków rolnych – zbóż, mleka, mięsa.
Rynek zbóż
Jeśli chodzi o ceny skupu pszenicy, które osiągały w 2021 rekordowe granice, w 2022 - wzrosną (przy stopniowym spadku dynamiki w kolejnych miesiącach).
"Zbiory w 2022 w niektórych ważnych obszarach produkcyjnych zostaną uszczuplone przez zmniejszone zużycie nawozów. Wiązać się to będzie z prawdopodobnie ograniczoną ich dostępnością oraz historycznie niskim poziomem relacji cen zbóż do cen nawozów, zmniejszającym opłacalność ich stosowania. Dodatkowo wzrost cen gazu, wskutek ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów", czytamy w Agro Nawigatorze.
Rynek trzody chlewnej
Opłacalność chowu trzody chlewnej sięgnęła dna, mowa o historycznie niskim poziomie. Czy jest nadzieja na wyższy zarobek dla producentów świń?
"Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2022 wzrośnie o 8-15% r/r", wskazują analitycy. Podkreślają, że impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w Unii - pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji.
Rynek drobiu
Przeciętna cena skupu drobiu wg GUS w 2022 zwiększy się o 7-12% r/r wobec wzrostu o 19% r/r w 2021.
"Na wzrosty przekładać się będą wysokie ceny pasz, spowolniona dynamika produkcji mięsa i podrobów w UE (ryzyko pogłębienia spadków wskutek grypy ptaków). Wygasać będzie efekt niskiej bazy cenowej z okresu pandemii, który zmniejszy dynamikę wzrostów. Ryzykiem jest skala negatywnych efektów COVID-19, choć wciąż oceniamy, że poziom ewentualnych obostrzeń w HoReCa powinien być mniejszy niż przed rokiem", wskazują eksperci.
To też może Cię zainteresować
Rynek mleka
Przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2022 wzrośnie o 7-12% r/r Czyli bardziej niż prognozowano w trzecim kwartale 2021.
Rynek wieprzowiny
"Nasilająca się presja kosztów (pasze treściwe i nawozy) będzie wciąż wpływać na utrzymanie niskiej podaży wewnętrznej i wysokich cen bydła w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy", podaje Agro Nawigator.
