2,2 lekarza na tysiąc pacjentów. W Kujawsko-Pomorskiem brakuje lekarzy

Hanna Sowińska
- Aby ratować system (i pacjentów), trzeba nie tylko więcej pieniędzy na leczenie, ale także na kształcenie lekarzy. I trzeba ich jeszcze zatrzymać w kraju.
- Aby ratować system (i pacjentów), trzeba nie tylko więcej pieniędzy na leczenie, ale także na kształcenie lekarzy. I trzeba ich jeszcze zatrzymać w kraju. Mariusz Kapała
Kolejki do lekarzy są już nie tylko w publicznych placówkach, ale także w prywatnych gabinetach. Zatem to nie tylko kwestia ograniczonych kontraktów. Powodem jest coraz bardziej odczuwalny brak lekarzy.

Polska jest krajem, w którym na tysiąc pacjentów przypada dwóch lekarzy. W tej dziedzinie jesteśmy w ogonie Europy - wyprzedziły nas takie kraje jak Rumunia czy Słowenia.

2,2 lekarza przypada na tysiąc pacjentów w III RP, co plasuje nas w ogonie UE

Brakuje nie tylko specjalistów, ale także lekarzy rodzinnych. Ich rola - po wejściu w życie pakietu onkologicznego i kolejkowego - wzrosła. Sami lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mówią, że mają mniej czasu dla pacjenta.

- W Polsce jest od 10 do 11 tysięcy lekarzy rodzinnych. Zaleca się, aby na jednego przypadło nie więcej niż 2000 pacjentów. Czyli potrzeba 18 tysięcy - wylicza dr Krzysztof Buczkowski, szef Praktyki Lekarza Rodzinnego w bydgoskim "Juraszu".

Diagnoza niedostatku kadr jest wieloraka. Wśród najważniejszych przyczyn wymienia się: zbyt szczupłe limity przyjęć na studia medyczne, niedostateczną liczbę miejsc rezydenckich (staże specjalizacyjne), emigrację młodych lekarzy, wiek oraz coraz większą lukę pokoleniową.

Mamy w Polsce dziewięć uczelni medycznych (w tej liczbie znajduje się Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy), finansowanych z budżetu państwa. Podniesione w ostatnich latach limity przyjęć na studia nie przekraczają trzech tysięcy miejsc. To w starzejącym się i żyjącym coraz dłużej polskim społeczeństwie, niestety, zbyt mało.

- Młodzi lekarze wyjeżdżają, a średnia wieku medyków to 55 lat - mówi Agnieszka Bańkowska, dyrektorka wydziału zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

55 lat to średni wiek lekarza w Polsce. Najwięcej jest medyków w wieku 40-60 lat.

Dwa razy w roku resort zdrowia rozdziela miejsca rezydenckie (na cały 2015 r. zaplanowano 6527 rezydentur). Podczas wiosennego rozdania Kujawsko-Pomorskie otrzymało 76 miejsc, w 25 specjalizacjach lekarskich i dentystycznych (występowaliśmy o 146 miejsc).

Przeczytaj także: Będzie więcej pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej. "Minister Arłukowicz bardzo zniechęcił młodych lekarzy"

Najwięcej miejsc czeka na lekarzy, którzy chcą robić specjalizację z pediatrii (10 rezydentur). Siedem miejsc przeznaczono dla tych, którzy myślą o medycynie rodzinnej, a 6 dla chętnych na specjalizację z anestezjologii.

- W naszym regionie brakuje wielu specjalistów, w tym np. pediatrów, chirurgów dziecięcych, anestezjologów, gastroenterologów dziecięcych, kardiochirurgów, geriatrów czy patomorfologów - wylicza dyr. Bańkowska.

Specjalistów do pracy poszukują regionalne szpitale, w tym np. lecznica w Grudziądzu, która zatrudni gastroenterologa, anestezjologa i endokrynologa.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gacuś

Tak bardzo w pomorskim brakuje patomorfologów, ze kolejny zakład patomorfologii, tym razem przy szpitalu w onkologicznym???!!! w Gdyni został zlikwidowany.

G
Gość
W dniu 06.07.2015 o 10:13, Gość napisał:

Jest dobrze! Przecież od ośmiu lat rządzi Polską PO, a lekarka Kopacz jest ważnym człowiekiem w rządzie i odpowiada za stan opieki zdrowotnej.

 a szydło co zrobiło?  opowiada że będzie dawało i nic więcej  idzcie z nią w chuuuj !

G
Gość
W dniu 22.06.2015 o 12:47, wybe napisał:

A kto do tego doprowadził i jakie poniósł konsewkwencje? Przecież Polaków ubywa i powinno być odwrotnie ! Starzejemy się szybko i tylko krok do umierania z braku dostepu do leczenia. Ale to nic, jest dobrze !

Jest dobrze! Przecież od ośmiu lat rządzi Polską PO, a lekarka Kopacz jest ważnym człowiekiem w rządzie i odpowiada za stan opieki zdrowotnej.

M
Marcel

Nie będzie więcej patomorfologów dotąd, dokąd nie będzie dla nich godnej pracy, godziwie wynagradzanej tj.: przynajmniej w przybliżeniu tak jak lekarzy innych specjalności. Praca na akord, za przysłowiowe grosze na umowie śmieciowej dla prywatnej firmy, która między sprzedażą kwiatow a hodowla królików, firmuje także badania patomorfologiczne, nie jest tym o czym marzy młody lekarz po kilkunastu latach wyczerpującej nauki. W sesji wiosennej na 100 przyznanych miejsc specjalizacyjnych  z patomorfologii zgłosiło się raptem 7 desperatów. I nikt z tego nie wyciągnął żadnych wniosków. Nie będzie więcej patomorfologów chociażby przyznano i 1000 miejsc specjalizacyjnych dotąd, dokąd nie będzie dla nich etatów w szpitalach i klinikach, dotąd dokąd będzie się ich poniżać i lekceważyć, chociaż niby tak ich brakuje.

l
lekarka

Przede wszystkim należy dać młodym lekarzom po studiach możliwość specjalizowania się w wybranej dziedzinie! Liczba miejsc rezydenckich jest śmieszna i co roku nieadekwatna do zapotrzebowania, płaca dla rezydentów nie zmieniła się od lat, a coraz więcej młodych medyków po prostu  wyjeżdża z kraju i rozwija się dalej w zachodnich krajach, gdzie polscy lekarze są bardzo cenieni. I nikt nie pracuje na wolontariacie jak u nas... Dopóki to się nie zmieni, lekarzy będzie ubywało i nie mogą wtedy zwiększone limity na studiach czy skrócony czas studiów (co jest w ogóle porażką obecnego rządu).

d
daje hatun

No to kształcić i zatrudniać felczerów, albo przepuszczać przez granicę tych z Ukrainy. Będzie ful! A kto winny? Bandy sejmowe Milerów, Kwaśniewskich, Kaczyńskich i TUsków! Rozwijali durny marketing  zamiast uczelnie medyczne...Dzisiaj nie mam spokojnego dnia, tylko telefony: a w nich; kup pan cegłę....

w
wybe

A kto do tego doprowadził i jakie poniósł konsewkwencje? Przecież Polaków ubywa i powinno być odwrotnie ! Starzejemy się szybko i tylko krok do umierania z braku dostepu do leczenia. Ale to nic, jest dobrze !

Dodaj ogłoszenie