Honorowy patronat nad tym dniem w 2017 roku objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
„Dzień przedsiębiorczości” trwa jeden dzień, ale przygotowania do programu rozpoczynają się w szkołach dużo wcześniej. Szkolni koordynatorzy są zobowiązani do poddania się określonej procedurze przygotowującej dyrekcję, rodziców i uczniów do udziału w projekcie. Po uzyskaniu zgody dyrekcji następuje formalna rejestracja szkoły. Wówczas szkoła otrzymuje dostęp do materiałów edukacyjnych, do oferty firm, a także ma możliwość zgłaszania do programu firm, które tylko jej udostępniły swoją ofertę. Do obowiązków szkolnego koordynatora należy także przydzielenie uczniom odpowiednich miejsc pracy, zgodnie z ich zainteresowaniami i preferencjami.
Punkt kulminacyjny programu stanowi praktyka, podczas której uczeń towarzyszy swojemu wolontariuszowi przez kilka godzin zwyczajnego dnia pracy. W tym czasie zapoznaje się ze specyfiką stanowiska pracy, zakresem obowiązków; wykonuje proste zadania, pozyskuje informacje na temat predyspozycji, wymaganego wykształcenia, niezbędnych umiejętności itp.
Po „Dniu Przedsiębiorczości” szkolny koordynator sporządza wraz z uczniami szczegółowe sprawozdanie z przebytej praktyki, przeprowadza lekcję podsumowującą udział uczniów w programie oraz wysyła listy z podziękowaniami do firm.
Zwieńczeniem programu jest Gala Przedsiębiorczości organizowana w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostają statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymują także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż z „Dnia przedsiębiorczości”. W 2016 roku jego laureatką była Hanna Fiń (na zdjęciu), uczennica Zespołu Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Człuchowie.
Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.