Informacja o decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego pojawiła się na stronach internetowych gminy dziś wieczorem. Czytamy w niej m.in., że Inspektor "po zapoznaniu się z cząstkowymi sprawozdaniami z badań laboratoryjnych próbek wody pobranych w dniu 04 02 2020 z wodociągu gminy Raciążek stwierdza brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu gminy Raciążek, ze względu na stwierdzona obecność enterokoków".
Badania przeprowadzono w trzech miejscach - w stacji uzdatniania wody przy. ul. Wysokiej, a także w dwóch prywatnych mieszkaniach - w Turzynku oraz w Raciążku przy ul. Szkolnej. Wszędzie stwierdzono obecność enterokoków, przy czym największą w stacji uzdatniania wody (7 jednostek tworzących kolonie).
Z feralnego wodociągu korzysta 3046 osób z 8 miejscowości: Dąbrówka, Niestuszewo, Podole, Podzamcze, Raciążek, Siarzewo Turzno i Turzynek
- Gmina ma opracować plan naprawczy - mówi dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy Paweł Kozikowski. - W tej chwili z wody korzystać można wyłącznie do prac porządkowych, na przykład mycia podłóg i spłukiwania toalet. Mieszkańcom zostanie zapewniona woda butelkowana i z beczkowozów.
Kiedy woda z wodociągu zdatna będzie do picia?
- Trudno w tej chwili powiedzieć - mówi Paweł Kozikowski. - Dopiero jeśli ponowne badania dadzą pozytywny wynik.
Tymczasem wśród mieszkańców podnoszą się już głosy niezadowolenia, że o decyzji Sanepidu poinformowano z dużym opóźnieniem. Choć informacja została przekazana pani wójt Wiesławie Słowińskiej dziś o 13.30, decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego została umieszczona na stronie internetowej BIP gminy dopiero po godzinie 18.00.
Nad Raciążkiem od dłuższego czasu zbierają się czarne chmury. W ubiegłym roku wójt poinformowała o utracie płynności finansowej przez gminę.
