Wystawa, która powstała w podbydgoskim Dobrczu, jest poświęcona wydarzeniom z marca 1981 roku. Jej inicjatorem oraz pomysłodawcą był Mirosław Burczyński – syn jednego ze strajkujących wówczas rolników.
- Domagano się zarejestrowania Rolniczych Związków Zawodowych oraz poszanowania godności i prawa do samostanowienia. Informacja na temat wydarzeń bydgoskich rozeszła się na cały kraj i z incydentu lokalnego strajki przekształciły się w ogólnopolski kryzys społeczno-polityczny. 27 marca 1981 r. przeprowadzono strajk ostrzegawczy, obejmujący cały kraj. Była to największa akcja strajkowa w latach 80. Protest pokazał siłę poparcia społeczeństwa dla Solidarności. Rząd PRL ugiął się pod siłą tak masowych manifestacji i w dniu 12 maja 1981 zarejestrowano NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Wydarzenia w Bydgoszczy były więc iskrą, która poruszyła cały kraj - opisuje Honorata Zielińska-Szuster, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu.
W otwarciu wystawy wzięli udział bezpośredni uczestnicy wydarzeń, w tym - Marek Pasturczak – pierwszy przewodniczący Solidarności Chłopskiej w Dobrczu.
Stawili się też m.in. wójt gminy Dobrcz Andrzej Berdych wraz z zastępcą Sebastianem Horodeckim, przewodnicząca Rady Gminy Dobrcz Monika Kuberska oraz wójt gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu - Marcin Swaczyna.
Dodajmy, że zdjęcia - przed budynkiem GOK - można oglądać do 15 czerwca. Potem trafią na teren Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.
