Nowe świadczenie, potocznie nazywane "500 plus dla niepełnosprawnych" przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i została u nich orzeczona całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji.
500 plus dla niepełnosprawnych
Wniosek należy złożyć do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – do ZUS.
ZOBACZ TAKŻE:Nowe 500 plus, teraz dla osób niepełnosprawnych. Nie zawsze będzie to... 500
Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o "500 plus dla niepełnosprawnych" ZUS formalnie rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 roku. Tymczasem już z początkiem września wielu uprawnionych do uzyskania pieniędzy złożyło o nie wnioski. ZUS ich nie odrzucił. Jednak rozpatrywanie wniosków rozpocznie się dopiero w październiku. Pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia będą w listopadzie.
- Zainteresowanie świadczeniem uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Klienci przychodzą do ZUS-u i proszą o druk wniosku, który dostępny jest już na salach obsługi klientów. Wniosek można pobrać też ze strony www.zus.pl. Najczęściej klienci, którzy przychodzą do nas pytają o warunki jakie muszą spełnić by otrzymać świadczenie i jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Pojawiają się także pytania co należy zrobić w przypadku braku orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Są pytania czy dochód z pracy zarobkowej będzie wchodził do dochodu świadczeniobiorcy/wnioskodawcy przy świadczeniu uzupełniającym - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
ZOBACZ TAKŻE:500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty najpóźniej od października?
Uwaga! 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie nieopodatkowane, a organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji.
ZOBACZ WNIOSEK 500+ DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH
