Maciej Z. ma 31 lat i w przeszłości był już karany za przestępstwo narkotykowe. Dokładniej — za udział w obrocie znaczną ilością narkotyków. Teraz ma "szansę" na podobny wyrok. Takie samo przestępstwo zarzuca mu Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód po tym, jak w maju wpadł w ręce policji z 7 kilogramami narkotyków.
Polecamy
Wpadł z narkotykami w ręce policji w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem
Maciej Z. wpadł w ręce policji 22 maja br., gdy wyjeżdżał samochodem z pewnej posesji w Wielkiej Nieszawce. Prawdopodobnie nie był to przypadek, tylko przygotowana akcja kryminalnych, którzy wcześniej mieli informacje na temat tego 31-letniego mężczyzny.
To, co znaleziono w samochodzie, potwierdziło słuszność zatrzymania. Mężczyzna przewoził solidny ładunek narkotyków. Jak przekazuje prokuratura, było to łącznie 7 kg substancji odurzających - 6 kg amfetaminy i kilogram tabletek z MDMA.
Polecamy
-Maciejowi Z. przedstawiony został zarzut uczestnictwa w obrocie znaczną ilością narkotyków. To przestępstwo zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Usłyszał też drugi zarzut - jednorazowego udzielenia narkotyku - mówi prokurator rejonowa Izabela Oliver.
Już w maju, zaraz po zatrzymaniu i postawieniu zarzutów, mężczyzna został decyzją sadu tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W sierpniu prowadząca śledztwo w tej sprawie prokuratura wniosła o przedłużenie tego okresu izolacji.
Nie pomogli obrońcy - Maciej Z. zostaje w areszcie. A śledczy chcą wiedzieć, z kim współpracował
W poniedziałek, 1 września, Sąd Rejonowy w Toruniu decydował o dalszych losach Macieja Z. Tego dnia odbyło się posiedzenie aresztowe. O uchylenie aresztu wnosili obrońcy (z wyboru) mężczyzny - adwokaci Michał Jakubaszek i Bogumił Adamiak. Sądu jednak nie przekonali.
-Sąd przychylił się do naszego wniosku i przedłużył areszt Maciejowi Z. o kolejne trzy miesiące, do 18 listopada bieżącego roku - przekazuje prokurator rejonowa Izabela Oliver.
Polecamy
Prokuratura kontynuuje śledztwo. Chce się dowiedzieć, z kim współpracował Maciej Z. Być może odpowiedź na to pytanie dadzą informacje z zabezpieczonych telefonów komórkowych, na przykład poprzez weryfikację zawartych w nich kontaktów, wiadomości itp.
-Oczekujemy obecnie opinii biegłych, między innymi z zakresu chemii i teleinformatyki. Nie wykluczamy, że w tej sprawie w przyszłości zarzuty będą rozszerzone - kończy prokurator Izabela Oliver.
Polecamy
WAŻNE. Do 12 lat więzienia za udział w obrocie dużą ilością narkotyków
- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje dwa sposoby popełnienia przestępstwa obrotu znaczną ilości narkotyków tj. wprowadzenie do obrotu lub uczestniczenie w obrocie narkotykami. Z takie przestępstwo grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku obrotu znaczną ilością narkotyków zagrożenie wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
- Wprowadzenie do obrotu to udostępnienie narkotyków osobom trzecim, które nie są konsumentami. Przy przypisaniu tego przestępstwa nie ma znaczenia, czy sprawca zrobił odpłatnie czy nieodpłatnie.
- Uczestniczenie w obrocie narkotykami jest z kolei przyjęciem w jakiejkolwiek formie narkotyków w celu ich dalszego przekazania innej osobie niebędącej konsumentem. Może je popełnić nie tylko ten, kto nabywa narkotyk w celu dalszego przekazania, ale np. osoba, która udostępniła lokal z zamiarem, aby inna osoba przekazała narkotyki dalej.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: