8. Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej". Zgłoś kandydatów do konkursów Rolnik i Sołtys Roku 2021

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Po raz 8. przygotowujemy Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”. Tradycyjnie spotkaniu ekspertów, polityków, naukowców i rzecz jasna producentów rolnych, będzie towarzyszył konkurs. Za pośrednictwem kapituły wybierzemy Rolnika i Sołtysa Roku łącznie w 5 kategoriach.

To dla nas ważne, by doceniać, wyróżniać, nagradzać i pokazywać najlepsze przykłady. Właśnie dlatego również w 2021 roku wybierzemy Rolnika Roku i Sołtysa Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zgłoszenia kandydatów na Rolnika Roku i Sołtysa Roku z Kujawsko-Pomorskiego

Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku 9 sierpnia do środy 22 września 2021 r. za pośrednictwem ankiety online. Spośród zgłoszonych osób kapituła konkursowa wyłoni laureatów, a tych nagrodzimy na scenie podczas VIII Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy.

Zaplanowaliśmy je jak zwykle w piątek, w 2021 roku będzie to 1 października. Sprawdzone miejsce również pozostaje bez zmian – Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze przy ul. Gdańskiej 187.

Kapituła oceni zgłoszone osoby w następujących kategoriach:

  1. „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”;  
  2. „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha”  
  3. „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”  
  4. „Sołtys Roku”  
  5. „Sołtys Debiutant Roku”

W składy kapituł konkursowych wchodzą przedstawiciele redakcji Gazety Pomorskiej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Laureaci otrzymają statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe, z kolei Sołtys Roku otrzyma nagrodę pieniężną - 5000 zł. Każdy, kto zgłosi się do konkursu otrzyma zaproszenie na Forum Rolnicze w BCTW w Bydgoszczy.

REGULAMIN KONKURSU

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2021 – tematy paneli dyskusyjnych

Forum Rolnicze składa się z paneli dyskusyjnych, debaty z obecnymi i byłymi przedstawicielami ministerstwa rolnictwa oraz uroczystej gali. Tematyka eksperckich spotkań zaplanowanych w tym roku, jak zwykle, dotyczy aktualnych potrzeb i wyzwań, które zmieniające się warunki gospodarowania stawiają przed rolnikami.

Zapisy na Forum rolnicze ruszą we wrześniu, ale już dziś prezentujemy, o czym będziemy rozmawiać z ekspertami podczas wydarzenia. Szczegółowy opis paneli tematycznych poniżej:

Maszyny autonomiczne na polskich polach – melodia przyszłości czy realna perspektywa? Będziemy się nad tym zastanawiać podczas jednego ze spotkań 1 października. Poruszymy też temat aplikacji wspierających prace rolników. Będzie mowa o cyfryzacji polskiego rolnictwa.

Kolejny temat brzmi: Oszczędzanie energii w gospodarstwie. Omówimy z udziałem ekspertów najnowocześniejsze rozwiązania (panele, energia wiatrowa, pompy ciepła, biogazownie) i skąd na to wziąć pieniądze? Nasi prelegenci opowiedzą o spółdzielniach energetycznych, rozwoju obszarów wiejskich.

Kiedyś najczęściej korzystaliśmy z rad i doświadczeń sąsiadów czy krewnych, którzy również są rolnikami. Dziś zasięg i możliwości dzielenia się wiedzą dzięki internetowi są znacznie większe. Youtuberzy opowiedzą o swojej roli w kształtowaniu wizerunku rolnika.

Coraz częściej pada pytanie: Co zamiast środków chemicznych, w związku z wymogami Europejskiego Zielonego Ładu i ograniczeniami w stosowaniu niektórych środków? W czasie Forum Rolniczego porozmawiamy i na ten temat.

W tym panelu zamierzamy poruszać takie zagadnienia, jak: wybór substancji biologicznych i innych metod produkcji. Co można zrobić, żeby koszty produkcji w gospodarstwie nie wzrosły? Zielona chemia, ograniczenie strat (bilansowanie składników pokarmowych w glebie i roślinach), ograniczanie strat nawozów. Integrowana ochrona.

Oni wygrali w poprzedniej edycji konkursu:

  • Rolnik poniżej 100 ha - Wojciech Grabowski, Biskupice w powiecie toruńskim
  • Rolnik powyżej 100 ha - Zofia i Paweł Barczak, Wybranowo w powiecie Inowrocławskim
  • Najbardziej innowacyjny rolnik - Michał i Ewelina Swędrowscy, Jaroszewo, w powiecie żnińskim
  • Sołtys Roku 2020 Województwa Kujawsko – Pomorskiego - Tomasz Chmarzyński, Sołectwo Lipienek w Gminie Lisewo
  • Sołtys Debiutant 2020 - Marcin Piechota, Gogolin w gminie Grudziądz


Relacja z 7. edycji Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej":

Wideo