Rozpoczęcie jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej
Uroczyste obchody jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej rozpoczną się w sobotę 22 kwietnia 2023 roku o godz. 11 w Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli (uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Trwam). Tam również rozpocznie się Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Ikona do marca 2024 roku odwiedzać będzie poszczególne parafie diecezji.
Diecezja włocławska jest jedną z najstarszych diecezji w Polsce. Jej korzenie sięgają średniowiecza – 1123 roku, ponieważ z tamtego czasu zachowana jest wzmianka historyczna legata papieskiego, który potwierdza istnienie diecezji włocławskiej.
- Na przestrzeni wieków była to jedna z najbardziej istotnych i znaczących diecezji, obok takich jak gnieźnieńska czy krakowska. Biskupstwo włocławskie było bardzo znaczące. W średniowieczu to właśnie biskupi włocławscy zajmowali najważniejsze miejsca, obok Gniezna i Krakowa, zasiadając w senacie. To również tutaj – we Włocławku - w XVI wieku powstało Wyższe Seminarium Duchowne - jedno z pierwszych w Europie, którego absolwentem jest bł. kardynał Stefan Wyszyński. Diecezja może poszczycić się też wielkimi postaciami świętych i błogosławionych: św. Faustyna Kowalska, św. Maksymilian Kolbe, którzy urodzili się na terenie diecezji i spędzili pierwsze lata życia. Z diecezją związany jest bł. kardynał Wyszyński, bł. biskup Michał Kozal, we Włocławku poniósł śmierć męczeńską bł. ks. Jerzy Popiełuszko – przypomniał na konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości jubileuszowe, ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku.
Warto dodać, że z racji roku jubileuszowego, pielgrzymi nawiedzający pobożnie katedrę włocławską, spełniający warunki, które określa prawo kanoniczne, będą mogli uzyskać odpust zupełny. Uroczystości jubileuszowe zakończą się 19 marca 2024 roku w katedrze.
Plenerowa wystawa z okazji jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej
Z racji jubileuszu przygotowano wystawę prezentującą historię diecezji - najważniejsze fakty i zmieniający się kształt diecezji, a także związane z nią osoby - najważniejsze postaci świętych i błogosławionych pochodzących z diecezji. Wystawa ma charakter plenerowy, rozpocznie się 22 kwietnia 2023 roku w Zduńskiej Woli, a następnie będzie prezentowana będzie w największych parafiach diecezji włocławskiej.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej
Jubileusz połączono także z Nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Rozpocznie się 22 kwietnia 2023 roku w Zduńskiej Woli. We Włocławku peregrynacja rozpocznie się 1 marca 2024 roku. Zakończenie zaplanowano na 16 marca 2024 w katedrze. Szczegóły peregrynacji można sprawdzić na specjalnej stronie poświęconej jubileuszowi.
- Peregrynacja rozpocznie się w Zduńskiej Woli, a następnie obraz będzie odwiedzał poszczególne parafie diecezji. Co do zasady, obraz będzie docierał do parafii o godz. 17:30 i następnego dnia około godz. 17 będzie przekazywany do następnej parafii. Uroczysta peregrynacja zakończy się w przyszłym roku – 16 marca 2024 roku - w katedrze we Włocławku – poinformował ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku.
Konkurs z nagrodami dla osób, które wybiorą się na szlak jubileuszowy
Warto dodać, że Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku, przygotował konkurs z nagrodami. Celem konkursu jest poznanie najważniejszych miejsc diecezji.
- Jest to idea tzw. szlaku jubileuszowego. Wybrano 20 najważniejszych punktów, najczęściej są to sanktuaria i kościoły, które stanowią ważne miejsce na mapie naszej diecezji. Zachęcamy, żeby w roku jubileuszu odwiedzić każde wskazane miejsce – informuje ks. Adam Zieliński i dodaje, że paszporty pielgrzyma dostępne będą w parafiach, a pielgrzymi będą zbierać w nich podpisy i pieczęcie z poszczególnych miejsc.
W konkursie przewidziano nagrody. Każdy pielgrzym, który przebędzie szlak, otrzyma certyfikat, ale będą też nagrody rzeczowe. Pierwsza wylosowana osoba wygra wycieczkę do Rzymu dla dwóch osób; druga – pielgrzymkę i udział w festiwalu Młodych w Medjugorie w 2024 roku; trzecia – pielgrzymkę do Wilna.
Oratorium z okazji jubileuszu we włocławskiej katedrze
Specjalnie z okazji jubileuszu przygotowano Oratorium „Montefonia II” poświęcone historii diecezji. Dzieła w wykonaniu dwustu muzyków można będzie posłuchać w niedzielę 30 kwietnia 2023 roku o godzinie 17 we włocławskiej katedrze.
- To kilkuczęściowe dzieło oparte na Ośmiu Błogosławieństwach z Kazania na Górze oraz na wątkach historycznych i biograficznych osób błogosławionych, świętych i wybitnych kształtujących przez wieki historię naszej diecezji. Skomponował je Roman Drozd. Dzieło przygotowano na orkiestrę, chór i solistów – przekazał ks. Sławomir Deręgowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego.
