Gmach przy ul. Chopina, który w historii zapisał się jako siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej, a budowany był pod potrzeby Muzeum Ziemi Pomorskiej, doczekał się nowoczesnego sąsiada.
Nowe skrzydło Wydziału Matematyki i Informatyki UMK wczoraj oficjalnie oddano do użytku. Inicjatorem polepszenia warunków pracy studentom był Adam Jakubowski - dziekan dwóch poprzednich kadencji. Budynek, który postawiło konsorcjum na czele z Marbudem wyrósł w ciągu kilkunastu miesięcy. Jest w nim m.in. sala konferencyjna i aula - pierwsze ogólnodostępne wykłady wygłosi w nich za parę dni światowej sławy prof. Aleksander Wol-szczan pt. "Astronomia dla każdego". W nowoczesnych laboratoriach komputerowych szkolić się będą także słuchacze Regionalnego Studium Edukacji Informacyjnej - jednostki przywydzia-łowej. Inwestycja kosztowała niemal 16 mln zł, na co się złożyły pieniądze z Unii Europejskiej, samorządu województwa, ministerstwa szkolnictwa i uczelni.
Uniwersytetu, który wczoraj - w dzień urodzin swojego patrona - obchodził kolejne Święto Uczelni. Z tej okazji podczas uroczystości w Auli UMK zostały wręczone krzyże zasługi, złoty otrzymali profesorowie: Anna Kodym, Jan Pręgowski i Zbigniew Witkowski oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Dyplomy trafiły do doktorów i doktorów habilitowanych.
Rektor prof. Andrzej Jamiołkowski mówił: - Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest uczelnią, która może być jednym z centrów naukowych, które w przyszłości będą stanowiły o nowoczesności naszego kraju. Daliśmy tego dowody poprzez rozwój uczelni w ostatnich piętnastu latach. Z jednego z najmniejszych polskich uniwersytetów na początku lat dziewięćdziesiątych, staliśmy się obecnie miejscem kształcenia na najwyższym doktorskim poziomie tysięcy osób. Tylko w tym dziesięcioleciu od 2000 roku 994 osoby uzyskały w naszej uczelni stopień doktora, a 206 osób stopień doktora habilitowanego. Wprowadziliśmy rozwiązania organizacyjne, które doskonale służą rozwojowi nauki i młodych talentów nie tylko w naszym regionie, ale także w całym kraju. Przykładem udanych rozwiązań może być utworzenie na naszym Uniwersytecie Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej, które dysponując wyposażeniem na europejskim poziomie i jest miejscem prowadzenia badań przez naukowców z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i oczywiście Torunia.
Przypomnijmy, że UMK jest największą i najlepszą uczelnią w regionie; posiada uprawnienia do habilitowania w 21 dyscyplinach naukowych oraz nadawania stopnia doktora w zakresie 23 dyscyplin, studenci mogą wybierać spośród 54 kierunków.
