Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Bodnar ogłosił konkurs na Prokuratora Krajowego. Zdecyduje specjalny zespół

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego. W specjalnie wydanym komunikacie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło szczegóły. Nowego prokuratora ma wybrać specjalny zespół.

Spis treści

Konkurs na Prokuratora Krajowego

Adam Bodnar zdecydował się ogłosić konkurs na Prokuratora Krajowego. W związku z tym ministerstwo sprawiedliwości wydało specjalny komunikat, w którym wyjaśniło szczegóły wyboru nowego prokuratora.

"Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego i powołał Zespół, który oceni kandydatów" - informuje resort.

Kto może kandydować na Prokuratora Krajowego?

Ministerstwo informuje, że "kandydat na stanowisko Prokuratora Krajowego musi: posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury".

"Każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury" - dodaje resort.

Specjalny zespół oceni kandydatow

Ministerstwo sprawiedliwości podkreśla, że "kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu Prokuratora Krajowego oceni powołany przez Ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół"

"Na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. W składzie znajdą się: dwaj - wskazani przez ministra Bodnara - doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj – wskazani przez ministra - specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych" - czytamy.

Zespół będzie oceniał "pod kątem formalnym", a lista zakwalifikowanych zostanie opublikowana najpóźniej 21 lutego.

"Następnego dnia z ww. kandydatami zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne. Będą one miały charakter jawny. Kandydaci zobowiązani będą do przedstawienia swojej koncepcji funkcjonowania prokuratury w aspekcie strzeżenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania karnego. Będą też odpowiadać na pytania członków zespołu, którzy dokonają merytorycznej oceny kwalifikacji kandydatów i wybiorą osobę o najwyższych kompetencjach" - zakończono komunikat.

Spór o prokuratora krajowego

Cała sprawa ma swój początek 12 stycznia bieżącego roku, gdy ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło, że dotychczasowy Prokurator Krajowy Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Przekazano również, że na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki PK miał zostać Jacek Bilewicz.

Decyzja spotkała się z negatywnym odbiorem środowiska i prawników. Sama prokuratura oświadczyła, że Barski dalej pełni swoją funkcję, a pismo Adama Bodnara nie ma żadnych skutków prawnych.

Dariusz Barski zdecydował się natomiast złożyć skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie napisał m.in., iż "ustawa nie zna trybu ustalenia, że prokurator pozostaje w stanie spoczynku".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adam Bodnar ogłosił konkurs na Prokuratora Krajowego. Zdecyduje specjalny zespół - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska