AgroPrzedsiębiorcza Kobieta Roku | AgroAktywna Kobieta Roku |
---|
Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach:
- AgroPrzedsiębiorcza Kobieta Roku - panie prowadzące prężne gospodarstwa, biznesy na wsi - sklepy, agroturystykę, wioski tematyczne itp.
AgroAktywna Kobieta Roku - panie aktywne na rzecz wsi, społeczności, członkinie kół gospodyń, lokalnych grup działania, gospodynie, doradczynie, nauczycielki działające na rzecz aktywizacji, integracji, krzewienia kultury i tradycji, edukacji społeczeństwa na wsiach itp.
Są wśród nas kobiety, które są dobrymi duchami kujawsko-pomorskiej wsi, jej energią i siłą. Działają tam na rzecz lokalnych środowisk, prowadzą stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, kultywują tradycje kulinarne, krzewią kulturę, sport, edukację, a także prowadzą własną działalność, gospodarstwa rolne lub są sołtyskami. Właśnie takich kobiet poszukujemy i chcemy je wyróżnić w naszym plebiscycie Agro na Obcasach.
Warto podkreślić, że po stronie Banku BGŻ BNP Paribas w przygotowanie projektu „Agro na Obcasach” zaangażowane są wyłącznie panie, które najlepiej rozumieją potrzeby współczesnych, aktywnych kobiet.
Zwyciężczynie zostaną wybrane przez naszych Czytelników drogą SMS oraz przez Kapitułę konkursową. Ocena Kapituły konkursowej jest niezależna od wyniku głosowania SMS-owego.
Skąd pomysł na tego typu plebiscyt?
„Agro na obcasach” to program dedykowany kobietom działającym w sektorze rolnym, dzięki któremu bank BGŻ BNP Paribas pragnie podkreślić niezwykłe osiągnięcia kobiet w codziennej pracy na rzecz rozwoju agrobiznesu.
— Na początku lat 90 liczba kobiet w agrobiznesie była niewielka. Jednak w kolejnych latach zaczęło to się zmieniać się_— wspomina Michał Sulenta, dyrektor Makroregionu Bankowości Detalicznej i Biznesowej Banku BGŻ BNP Paribas w Gdańsku. — _Z czasem można było zaobserwować, że gospodarstwa rozwijają się i to kobiety zaczynają przejmować ster w ich prowadzeniu. Zajmowały się finansami, sprawami bankowymi, a więc m.in. kredytami, wnioskami o dotacje. Jednocześnie miały coraz więcej własnych koncepcji na prowadzenie gospodarstwa. Następnie zaczęły mieć znaczący wpływ na zmianę kierunku rozwoju gospodarstwa. Na zlecenie Banku zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że 55 procent decyzji strategicznych w gospodarstwach jest podejmowana wspólnie przez obu małżonków. W dzisiejszym, zmieniającym się świecie, pozycja kobiet znacząco rośnie. Niektóre z nich kierują dużymi farmami mlecznymi, co na początku mojej pracy było niespotykane. Eksperci przyznają, że kobiety wniosły nową jakość do rolnictwa – dodał M. Sulenta.
Przybywa kobiet, które aktywnie prowadzą działalność rolniczą. Pań, które zarządzają, z sukcesami, gospodarstwami. Wyjątkowym fenomenem jest to, że panie na wsiach włączają się aktywnie w życie lokalnych społeczności. Są sołtyskami, organizują koła gospodyń wiejskich. Te ostatnie przetrwały czas transformacji i dziś, już na innych zasadach, wciąż funkcjonują. I to też jest wyjątkowym zjawiskiem.
Kilka słów o organizatorze plebiscytu
BANK BGŻ BNP PARIBAS zwyciężył w rankingu Bank Najlepszy dla Rolnika 2016. Badanie przeprowadziła agencja badawcza rynku rolniczego – Martin & Jacob. Banki objęte rankingiem były oceniane przez 1200 rolników w 4 kategoriach: ocena oferty bankowej, jakość obsługi, warunki lokalowe oraz opinia o banku. Zwycięzcę rankingu wyróżnia aż 30 procentowy udział w rynku kredytów dla sektora Agro.
Obejrzyj nasze video z wręczenia nagród!
TERMINY:
- Zgłoszenia przyjmujemy od 7.09 - 7.10.
- Głosowanie SMSowe trwa od 28.09 - 26.10
- W trakcie trwania głosowania SMS-owego zbierze się Kapituła konkursowa, która wybierze swoją laureatkę niezależnie od przebiegu głosowania SMS.
- Podsumowanie plebiscytu i wręczenie nagród laureatkom odbędzie się 13.11.2018 r. w Bydgoszczy