Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja ratowania pszczół w Toruniu zdała egzamin na piątkę z plusem

Joanna Maciejewska, [email protected]
Trzeci ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Toruniu.
Trzeci ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Toruniu. Joanna Maciejewska
Trzeci ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół, obchodzony 8 sierpnia, był szansą na poznanie, jak ważne w ekosystemie są pszczoły. W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym przez kilka godzin trwała akcja "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", której celem była promocja działań związanych z ochroną owadów zapylających rośliny.

W ramach imprezy można było poznać tajemnice świata pszczołowatych, dowiedzieć się, jak chronić je przed wymieraniem, poznać produkty pszczele i skosztować różnych rodzajów miodu. Odbywały się także warsztaty sadzenia roślin i budowania domków dla dziko żyjących pszczół.
Mimo ogromnego upału, nawet w samo południe, odwiedzających ogród i uczestniczących w akcji nie brakowało. Chętnie zaglądali na wszystkie stoiska, przy których mogli pogłębić swoją wiedzę. - Podoba mi się ta akcja - mówi Ewelina z Torunia. - Dzieci i dorośli mogą się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy na temat pszczół. Ja też się sporo dowiedziałam - do tej pory nie wiedziałam, że kawę zawdzięczamy właśnie pszczołom. - Pszczoły muszą być, bo kawa jest potrzebna - dodaje z uśmiechem Beata z Bartniczki koło Brodnicy.

Więcej wiadomości z Torunia na www.pomorska.pl/torun
Pomóc pszczołom możemy stosując 5 zasad przyjaciół pszczół, do których należą: rezygnacja z wypalania traw i suchych łodyg, w których zimują dzikie pszczoły; hodowanie roślin przyjaznych pszczołom; pozostawienie w ogrodzie "półdzikiego" zakątka, gdzie będą mogły zbudować gniazda; stosowanie naturalnych środków ochrony roślin oraz budowanie domków, w których będą mogły się schronić i rozmnażać.

Budowa domków i umieszczenie ich w przydomowych ogródkach lub na balkonie, wśród niektórych uczestników rodziła spore obawy, z racji tego, że pszczoły wydają się wielu ludziom niebezpieczne.

Czy pszczoły faktycznie są tak dużym zagrożeniem? W przeciwieństwie do os, pszczoła żądli tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona. Co otrzymujemy dzięki ciężkiej pracy pszczół? Wosk, wykorzystywany do produkcji świec, kosmetyków, pomadek; pyłek, pierzga, propolis, mleczko pszczele - które wspierają odporność organizmu oraz pomagają leczyć różne schorzenia i dolegliwości. Dobroczynne działanie dla osób, które nie są uczulone, może mieć jad pszczeli wprowadzany do organizmu lub podawany w postaci inhalacji. To one zapylają bawełnę, dzięki której powstają bawełniane koszulki czy dżinsy. Kawę, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia, mamy dzięki temu, że pszczoły zapylają krzewy kawowca. Bez nich nie byłoby też wielu owoców i warzyw oraz oleju rzepakowego.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska