MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Aktywni Błękitni” znów wypływają na otwarte wody. Rusza kolejny nabór do programu Szkoła Przyjazna Wodzie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zajęcia w ramach programu "Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie" mogą odbywać się nad wodą pod opieką ratowników WOPR, strażaków lub policjantów.
Zajęcia w ramach programu "Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie" mogą odbywać się nad wodą pod opieką ratowników WOPR, strażaków lub policjantów. RZGW Bydgoszcz
Rozpoczyna się piąta edycja ogólnopolskiego programu „Aktywni Błękitni” dedykowanego szkołom. Uczniowie dowiedzą się czym jest woda, jak o nią dbać, jak bezpiecznie uprawiać rekreację wodną.

Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na nasze odpowiedzialne postawy środowiskowe, od których zależy ilość i jakość zasobów wodnych. W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Misją programu „Wód Polskich” jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki i rekreacji wodnej, a także promocja dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej. Dzięki udziałowi w programie "Aktywni Błękitni" uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat zabytków polskiej hydrotechniki.

To też może Cię zainteresować

Uczniowie uczestniczą w ciekawych lekcjach prowadzonych przez pracowników „Wód Polskich”. Dowiadują się czym jest woda, jak odpowiedzialnie gospodarować tym bezcennym zasobem, a także zdobywają wiedzę na temat ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy.

„Wody Polskie”, które są organizatorem tego programu, zapewniają uczestnikom nieograniczony dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez ekspertów, takich jak scenariusze lekcji, prezentacje czy ciekawe filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.

Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach z zakresu bezpiecznego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które są prowadzone we współpracy z WOPR, ratownikami medycznymi, strażą pożarną i policją. Dzięki takim zajęciom dzieci zyskują praktyczną umiejętność udzielenia pomocy ofiarom wypadków i reagowania na niebezpieczne sytuacje, które mogą je spotkać.

W sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią "Wody Polskie" organizują wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzysta policja lub straż pożarna – wozy strażackie, karetki, samochody policyjne czy motorówki. To zawsze duża atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych uczestników pikników.

Uczniowie i nauczyciele mogą także zwiedzać obiekty hydrotechniczne administrowane przez "Wody Polskie". W ten sposób dowiadują się w praktyce na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną.

W ubiegłym roku szkolnym edukację wodną przeszło ponad 420 szkół podstawowych.

Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe do koordynatorów programu znajdziecie na stronie „Wód Polskich” w zakładce Edukacja/Aktywni Błękitni.

Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Bydgoszczy (zlewnia Noteci) koordynatorem jest Damian Klich, e-mail [email protected]. Na terenie RZGW Gdańsk (zlewania Kujawskiej i Pomorskiej Wisły) za program odpowiada Ewa Wiśniewska, z kolei w RZGW Warszawa (zlewnia Wisły do ujścia Tążyny) Anna Truszczyńska, [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska