Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na nasze odpowiedzialne postawy środowiskowe, od których zależy ilość i jakość zasobów wodnych. W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Misją programu „Wód Polskich” jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki i rekreacji wodnej, a także promocja dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej. Dzięki udziałowi w programie "Aktywni Błękitni" uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat zabytków polskiej hydrotechniki.
To też może Cię zainteresować
Uczniowie uczestniczą w ciekawych lekcjach prowadzonych przez pracowników „Wód Polskich”. Dowiadują się czym jest woda, jak odpowiedzialnie gospodarować tym bezcennym zasobem, a także zdobywają wiedzę na temat ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy.
„Wody Polskie”, które są organizatorem tego programu, zapewniają uczestnikom nieograniczony dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez ekspertów, takich jak scenariusze lekcji, prezentacje czy ciekawe filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.
Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach z zakresu bezpiecznego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które są prowadzone we współpracy z WOPR, ratownikami medycznymi, strażą pożarną i policją. Dzięki takim zajęciom dzieci zyskują praktyczną umiejętność udzielenia pomocy ofiarom wypadków i reagowania na niebezpieczne sytuacje, które mogą je spotkać.
W sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią "Wody Polskie" organizują wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzysta policja lub straż pożarna – wozy strażackie, karetki, samochody policyjne czy motorówki. To zawsze duża atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych uczestników pikników.
Uczniowie i nauczyciele mogą także zwiedzać obiekty hydrotechniczne administrowane przez "Wody Polskie". W ten sposób dowiadują się w praktyce na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną.
W ubiegłym roku szkolnym edukację wodną przeszło ponad 420 szkół podstawowych.
Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe do koordynatorów programu znajdziecie na stronie „Wód Polskich” w zakładce Edukacja/Aktywni Błękitni.
Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Bydgoszczy (zlewnia Noteci) koordynatorem jest Damian Klich, e-mail [email protected]. Na terenie RZGW Gdańsk (zlewania Kujawskiej i Pomorskiej Wisły) za program odpowiada Ewa Wiśniewska, z kolei w RZGW Warszawa (zlewnia Wisły do ujścia Tążyny) Anna Truszczyńska, [email protected]
