Anwil Włocławek rządzi! Stelmet na deskach, jest lider PLK! [zdjęcia, wideo]

Tomasz Froehlke
Anwil Włocławek pokonał mistrza Polski Stelmet Zielona Góra i tym samym jest liderem Polskiej Ligi Koszykówki. Ale nie ma czasu na świętowanie świetnego meczu. W niedzielę już kolejna ciężka walką ze Stalą Ostrów.

Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 81:68 (22:13, 23:17, 15:19, 21:19)
ANWIL: Sobin 15, McCray 14 (3), Leończyk 9 (1), Jaramaz 8 (1), Łączyński 2 oraz Washington 10, Haws 7 (1), Chyliński 6 (1), Dmitriew 6 (1), Młynarski 3 (1), Bartosz 1.
STELMET: Koszarek 15 (3), Djurisic 15 (1), Dragicevic 14, Kelati 2, Moore 1 oraz Florence 17 (2), Hrycaniuk 2, Mokros 2, Gruszecki 0, Matczak 0.

Stelmet wystąpił bez Przemysława Zamojskiego, ale jest to ekipa tak silna kadrowo, że tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. A w Anwilu zagrał jednak Michał Chyliński, choć narzeka na kontuzję barku.

Pierwsza połowa była chyba najlepsza dla włocławian w tym sezonie. Choć zaczęli nerwowo, od kilku nieudanych akcji, ale potem z minuty na minutę się rozkręcali. W obronie idealnie odczytywali zagrania Stelmetu, często jakby wiedzieli, gdzie piłka będzie adresowana, co kończyło się przechwytami (8). Aż 13 punktów w tym okresie zdobyli z kontrataków, a mistrzowie Polski - 0. A w ataku pozycyjnym byli bardzo skuteczni - 10/13 za 2 pkt., trafiali również za 3 pkt. (5/12 przy 3/12 Stelmetu). Nic dziwnego, że Anwil po pierwszej kwarcie prowadził 9 pkt., a w drugiej momentami przewaga dochodziła do 16 pkt. (38:22 czy 41:25). Koszykarze z Zielonej Góry stracili w pierwszej połowie aż 45 pkt.

Druga połowa rozpoczęła się rewelacyjnie dla Anwilu. Lewą ręką z półdystansu trafił Josip Sobin, za 3 pkt. Toney McCray i było 50:30. Ale włocławianie szybko złapali cztery faule i każda akcja kończyła się rzutami wolnymi. Przewaga trochę się zmniejszyła, ale Adam Hrycaniuk został ukarany przewinieniem technicznym, więc wydawało się, że wszystko wróciło do normy.

Ale Stelmet się nie poddał. Jeszcze w tej kwarcie zmniejszył prowadzenie do 9 pkt. (49:58). Stało się tak dzięki bardzo mocnej obronie, faulom Anwilu i świetnej skuteczności Łukasza Koszarka. Ale w końcówce 3. kwarty trafił Chyliński, a na początku czwartej McCray, a potem Kacper Młynarski, który dopiero w tej kwarcie pojawił się na parkiecie (66:51).

Od tego momentu to już była gra błędów z jednej i drugiej strony. Jako pierwszy przełamał się James Florencje (3 pkt.), ale potem trafił z półdystansu Haws (68:56). Dwa rzuty trafił Florence. ale "szalony" Sobin trafił z faulem (71:58). Ale Vladimir Dragicevic popisał się rzutem za 2 pkt., na co Kamil Łączyński odpowiedział dwoma wolnymi (73:60).

Do końca zostały 3 minuty. Florence trafił dwa wolne, a Chyliński zgubił piłkę. Nemanja Djurisić trafił tylko jednego wolnego, a Fiodor Dmitriew po doskonałej asyście Nemanji Jaramaza trafił za 3 pkt. (76:63). Z pięć fauli na ławce już siedzieli Chyliński i Paweł Leończyk. I ta "trójka" Dmitrewa ustawiła mecz. Choć Stelmet bardzo się starał, nie zdołał zagrozić już Anwilowi.

Wideo. Igor Milicić - Toney Mccray na konferencji (na następnej stronie Artur Gronek i Łukasz Koszarek)