Anwil Włocławek zwycięski na koniec roku, dwa piękne jubileusze Andrzeja Pluty [foto]

TOMASZ FROEHLKE, [email protected], tel. 52 32 63 191 Filmik - (MG)
Z małymi problemami, ale też możliwie niewielkim nakładem sił włocławianie pokonali młodzież z Polonii 2011 Warszawa na zakończenie udanego roku.

Anwil Włocławek - Polonia 2011 Warszawa

ANWIL - POLONIA 87:78 (18:25, 25:15, 26:21, 18:17)

ANWIL: Jovanovic 22 (2), Pluta 19 (4), Tuljkovic 10, Szubarga 5, Barycz 5 (1) oraz Sullivan 13, Joyce 11 (1), Wołoszyn 2, Chanas 0, Glabas 0.
POLONIA 2011: Berisha 21 (2), Karwowski 14 (1), Śnieg 7, Mokros 5 (1), Bigus 2 oraz Lewandowski 8 (1), Jankowski 6, Linowski 5, Wilczek 4, Pamuła 2, Kolowca 2, Dutkieiwcz 2.
ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

Anwil zaczął tak, jakby jeszcze wszyscy zawodnicy siedzieli przy świątecznym stole. Ina pewno nie usprawiedliwia tego brak Alexa Dunna, którego w pierwszej piątce zastąpił Wojciech Barycz (2/8 z gry, 1 zbiórka, 3 straty, 3 faule). Włocławianie pozwolili rywalom na zdobycie25 pkt. w 10 minut, już po sześciu minutach pierwszy czas wziął trener Igor Griszczuk. Potem o drugą przerwę poprosił na minutę przed końcem pierwszej kwarty i wprowadził na boisko trzech nowych zawodników. Ale to Polonia dwukrotnie prowadziła różnica już 8 pkt. (23:15 i 25:17).

Bariera "złamana"

Wystarczyły jednak niespełna trzy minuty drugiej kwarty i wszystkie straty zostały odrobione. W 12 minucie za 3 pkt. trafił Andrzej Pluta i tym samym przesunął się na ósme miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców ligowych w historii polskiej koszykówki. Uczynił to w swoim 15. sezonie, 545. meczu ligowym i dokładnie w 200. o punkty w barwach Anwilu. Jednocześnie przekroczył barierę 8 tys. pkt. (8015), co udało się tylko pięciu koszykarzom (z kolei 9 tys. przekroczyło trzech, gra jeszcze tylko Adam Wójcik, poza nim są to Eugeniusz Kijewski i Jerzy Binkowski). Po meczu Pluta odebrał wiele upominków (m.in. tort) i pofrunął na ramionach kolegów z drużyny niemal pod kopułę Hali Mistrzów.

Pierwszoplanowymi postaciami w drugiej kwarcie obok Pluty byli Nikola Jovanovic (7 pkt.) i James Joyce (9 pkt.), wspierani przez dobrze walczącego w obronie Rasharda Sullivana. Anwil wygrywał nawet 39:35, choć chwilę później był już remis 39:39. Jeszcze przed przerwą udało się odskoczyć na 3 pkt., ale było wiadomo, że do tak wyrównanej końcówki nie można dopuścić. Warszawska młodzież potrafi być nieobliczalna i kilka szalonych rzutów mogłoby skończyć się nieoczekiwaną stratą punktu w tabeli.

Szybki odjazd

Liczby Anwilu w 2009 roku

37 - tyle rozegrał meczów w PLK
26 - tyle odniósł zwycięstw: 14 w rundzie zasadniczej i play off sezonu 2008-2009 oraz 12 w tegorocznych meczach sezonu 2009-2010
11 - tyle odniósł porażek: 9 w rundzie zasadniczej i play off sezonu 2008-2009 oraz 2 w tegorocznych meczach sezonu 2009-2010

Było widać, że włocławianie wzięli to sobie do serca, bowiem po kolejnych siedmiu minutach wygrywali już 67:51. Niezawodny Pluta "przedziurawił" kosz trzena rzutami za 3 pkt., świetnie nadal grał Jovanovic (7/12 z gry, 9 zbiórek), dokładne asysty Krzysztofa Szubargi (w sumie 10) wykorzystywali Mujo Tuljkovic (5/12 z gry, 6 zbiórek) oraz Sullivan (6/9 za 2, 6 zbiórek, 5 przechwytów, 2 asysty, blok).

Gdy wydawało się, że Anwil spokojnie dowiezie zwycięstwo do końca, zupełnie stanął. Już końcówka trzeciej kwarty była ostrzeżeniem, bo została przegrana 2:10. Nic nie udawało się także na początku ostatniej, a doświadczony Leszek Karwowski (5/14 z gry, 7 zbiórek) wraz z Dardanem Berishą (8/15 z gry) doprowadzili do stanu 71:67 na 6 minut przed końcem meczu!

Włocławianie zachowali jednak zimna krew i potrafili znów odnaleźć swój styl. Zaczął od "trójki:Jovanovic, kolejne punkty dołożyli Pluta i Sullivan, więc marzenia Polonii o sprawieniu niespodzianki szybko prysły.

GWIAZDA ANWILU

(fot. fot. archiwum)

Andrzej Pluta
obrońca

- Któż mógłby być inny? Swoje jubileusze uczcił kolejnym świetnym meczem. Wzór dla wszystkich. Statystyki: 30,5 min., za 1 - 3/4, za 2- 2/5, za 3 - 4/6, 2 zbiórki w obronie, asysta, strata, przechwyt, faul.