Oto list, jaki Marek Browiński wysłał do prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy:
"Szanowny Panie Prezydencie,
na wstępie gratuluję zwycięstwa Pana jak i pańskiego ugrupowania mieście i powiecie.
Właśnie z tym zwycięstwem łączę pewne nadzieje i dlatego zwracam się do Pana tym listem.
Z doniesień medialnych, a szczególności z komunikatu zamieszczonego 30 stycznia 2017 r. na portalu pomorska.pl wynika, że zawsze był Pan zwolennikiem zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Niepodległości oraz ul. Wojska Polskiego i Prymasa Józefa Glempa. Pozwolę sobie przypomnieć jego treść:
"W związku z powracającymi kontrowersjami dotyczącymi skrzyżowania al. Niepodległości oraz ul. Wojska Polskiego i Prymasa Józefa Glempa pragniemy również przypomnieć, że Miasto wielokrotnie występowało z propozycją przekwalifikowania tego skrzyżowania w rondo. Ryszard Brejza ostrzegał także przed negatywnymi skutkami, jakie mogą wystąpić na tym skrzyżowaniu, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany. Pismo od Prezydenta do starosty Tadeusza Majewskiego w tej sprawie zostało wysłane m.in. 17 czerwca 2014 roku. Nawiązywało ono do planów budowy tzw. łącznika.
- Mając na uwadze ogromne zaniepokojenie mieszkańców korzystających każdego dnia z przedmiotowego skrzyżowania i w związku z licznymi wypadkami zwracam się z prośbą o podjęcie działań w celu przekwalifikowania wspomnianego rozwiązania drogowego ze skrzyżowania z ruchem okrężnym na rondo. Działanie takie przyczyni się przede wszystkim do znaczącej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym miasta. Każdorazowe działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego Miasta należy uznać za obowiązek zarządcy drogi, co w sytuacji licznych sygnałów od mieszkańców w sprawie przebudowy przedmiotowego skrzyżowania uważam za uzasadnione - pisał w czerwcu 2014 roku prezydent Ryszard Brejza.
Kiedy w czerwcu 2014 r. obradowała powiatowa komisja ds. opiniowania organizacji i bezpieczeństwa ruchu na drogach powiatowych i gminnych, przedstawiciel Miasta, w imieniu Prezydenta, ponownie apelował o utworzenie tam ronda.
Marek Browiński: - Nadal czekamy na trupa!
Starostwo wykazywało jednak postawę pełną optymizmu i zadowolenia, a propozycję miasta odrzuciło, nie zważając na ostrzeżenia, że na skrzyżowaniu tym będzie dochodziło co coraz większej liczby wypadków. Poinformowano "o braku możliwości realizacji z uwagi na kompleks czynników wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo ruchu". Prezydent Ryszard Brejza podtrzymuje opinię, że przekwalifikowanie tego skrzyżowania na rondo poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu i deklaruje poparcie dla inicjatyw, które powstaną w tym celu".
Mam nadzieję, że nie zmienił Pan zdania i nadal zależy Panu na bezpieczeństwie mieszkańców jak i gości odwiedzających nasze miasto. Tym bardziej, że w wyniku niedzielnych wyborów, ma Pan nieograniczoną władzę nad tym skrzyżowaniem.
Przypomnę, że w ostatnim czasie znów doszło tam do kilku kolizji i jednego poważnego wypadku. Liczę więc, że jedną z pierwszych decyzji władz Miasta i powiatu będzie zmiana organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu.
Rondo Stanisława Barei w Inowrocławiu? Jest taka propozycja
Pozwolę sobie tylko na małą uwagę. Do komunikatu wkradł się błąd merytoryczny. Błędne jest wyrażenie ” podjęcie działań w celu przekwalifikowania wspomnianego rozwiązania drogowego ze skrzyżowania z ruchem okrężnym na rondo” , gdyż to właśnie zmiana organizacji ruchu na skrzyżowanie z ruchem okrężnym powinna być wprowadzona na tym skrzyżowaniu. Obecnie jest to „zespół czterech skrzyżowań” nie zdefiniowany w Kodeksie Drogowym, a „rondo” to potoczne określenie proponowanej organizacji ruchu.
W imieniu wszystkich kierowców proszę o szybkie działanie w celu poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.
Z poważaniem
Marek Browiński
Stowarzyszenie Prawo na Drodze"
Kolejny wypadek na Rąbinie w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo]
Kolejny wypadek na inowrocławskim Rąbinie. Dwie osoby w szpi...
Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]