Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył mały spis rolny. Nie wszyscy mają ten obowiązek. Jak się spisać samemu?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. wytypowane gospodarstwa będą musiały wziąć udział w tzw. małym spisie rolnym.
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. wytypowane gospodarstwa będą musiały wziąć udział w tzw. małym spisie rolnym. Adam Wojnar
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. wylosowane gospodarstwa rolne wezmą udział w małym spisie rolnym. W pierwszych dwóch tygodniach można się spisać samemu przez internet. Badanie jest obowiązkowe.

To tzw. mały spis rolny. Obejmuje dwa badania: zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR), a także badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S). - Celem obu badań jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie – wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.

PAP informuje, że z wyników badań korzystać będą organy rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Dane z badania będą też jednym z podstawowych źródeł informacji do określenia wielkości funduszy przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa.

Spisz się sam przez internet

Obowiązek udziału w spisie ma każde wylosowane gospodarstwo rolne. Właściciel zostanie o tym poinformowany pocztą tradycyjną. W liście z GUS znajdzie: login do formularza on-line, przebieg badania (zarówno on-line, jak i z udziałem ankietera) oraz sposób weryfikacji tożsamości ankietera statystycznego. GUS zachęca do wypełniania formularzy on-line. Będzie to możliwe od 1 do 16 czerwca na stronie: badaniarolne2023.stat.gov.pl Od 19 czerwca do 14 sierpnia wylosowanym gospodarzom pozostanie rozmowa z ankieterem (osobista lub przez telefon).

Dane objęte tajemnicą

GUS zapewnia, że informacje przekazane przez rolników będą bezpieczne. - Opublikowane zostaną dane zbiorcze, obejmujące wyniki badania a nie indywidualne odpowiedzi respondentów. Te ostatnie będą starannie zabezpieczone, nie zostaną ujawnione nikomu - deklaruje GUS.
Więcej informacji można uzyskać na infolinii 22 279 99 99. Działa w dni powszednie (od 1 czerwca do 11 sierpnia br.) w godz. 8 - 20. Pod tym numerem można też potwierdzić tożsamość ankietera.

Mniej gospodarstw i mniej trzody chlewnej w regionie

Ostatni, powszechny spis rolny, odbył się w 2020 r. Okazało się, że liczba gospodarstw w województwie kujawsko-pomorskim (59,6 tys.) zmniejszyła się o 12,5 proc. w porównaniu z 2010 rokiem. Przez ten czas o 7,8 proc. spadła też powierzchnia zasiewów (do 1136,8 tys. ha), a pogłowie trzody chlewnej zmalało o prawie jedną trzecią (do 1206,2 tys. sztuk).

Źródła: PAP, GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska