Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF blisko granic województwa kujawsko-pomorskiego. Grodzenie lasów ma zatrzymać chore dziki

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Ogrodzenia powstrzymujące dziki są stawiane w polskich lasach od kilku lat. Na zdjęciu bariera między Mazowszem a woj. świętokrzyskim.
Ogrodzenia powstrzymujące dziki są stawiane w polskich lasach od kilku lat. Na zdjęciu bariera między Mazowszem a woj. świętokrzyskim. Grzegorz Wachnicki
Wojewoda kujawsko-pomorski nakazał budowę ogrodzeń powstrzymujących migrację dzików. Celem jest powstrzymanie ASF, którego ognisko stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim, niedaleko nas.

W ostatnich dniach 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono ASF u samicy i samca dzików odstrzelonych w powiatach działdowskim i ostródzkim, a także u samca padłego w powiecie iławskim. W 2023 r. obszar zagrożony chorobą sięgnął Lidzbarka.

Ponieważ teren ten znajduje się w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nakazał wykonanie ogrodzeń zatrzymujących bądź ograniczających migrację dzikich zwierząt w lasach. Leśnicy mają też monitorować skuteczność tych ogrodzeń i w razie potrzeby zastosować inne. - Celem jest długoterminowe zahamowane migracji dzików z terenów objętych restrykcjami - czytamy w rozporządzeniu wojewody z 10 stycznia 2023 r. Zadanie to Mikołaj Bogdanowicz powierzył Nadleśnictwom Trzebciny i Osie.
Ogrodzenia przeciw dzikom są podobne do tych, które zabezpieczają młodniki przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę, ale w dolnej części montuje się dodatkowo drewniane żerdzie, a słupki są stawiane gęściej – co dwa a nie co cztery metry.

Główny Inspektorat Weterynarii uczula na to, żeby informować służby o każdym znalezionym dziku. Zwłok dzika należy oznakować, żeby służby mogły je łatwo odnaleźć. Trzeba powstrzymać się od dotykania zwierzęcia, a nawet lepiej się do niego nie zbliżać. Osoba, która miała kontakt z dzikiem, musi odkazić ręce, starannie zdezynfekować obuwie i wyprać odzież. Przez 72 godziny nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie.
Ostrożność jest niezbędna, bo ASF rozprzestrzenia się po Europie przez dziki. W 2023 r. w Polsce potwierdzono 77 ognisk choroby u dzików, a w całej Europie - 324.

Ogniska ASF w Europie w 2023 r.:

  • Rumunia 24
  • Polska 77
  • Słowacja 44
  • Węgry 24
  • Niemcy 52
  • Bułgaria 42
  • Łotwa 20
  • Litwa 14
  • Estonia 5
  • Włochy 20
  • Czechy 2
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska