Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azbest na tysiącach budynków w powiecie chełmińskim

mona
W powiecie chełmińskim chcą wspomagać mieszkańców w zdejmowaniu by nie wyrzucano go do lasów, jak np. w Borach Tucholskich
W powiecie chełmińskim chcą wspomagać mieszkańców w zdejmowaniu by nie wyrzucano go do lasów, jak np. w Borach Tucholskich nadesłane
Kolejne gminy powiatu chełmińskiego zlecają inwentaryzacje azbestu na prywatnych posesjach. W ślad za tym idą programy dotyczące pomocy finansowej przy usuwaniu, przewożeniu i utylizacji szkodliwego materiału.

Zakończyła się właśnie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest w gminach Chełmno, Lisewo i Papowo Biskupie. Wcześniej prace takie przeprowadzono w gminach Unisław i Kijewo Królewskie.
Ankieterzy starali się dotrzeć do wszystkich posesji, na których znajdują się wyroby zawierające azbest.

Niebezpieczny azbest (eternit): co mówią przepisy

Tony materiału do usunięcia

- W Gminie Unisław zinwentaryzowano 529 nieruchomości, 1.186,2 ton wyrobów, głównie w postaci płyt falistych - informuje Joanna Walkowiak z firmy Green Key. - Podobnie w gminie Kijewo Królewskie, gdzie na 622 nieruchomościach znajduje się 3.179,935 ton azbestu. Z kolei w Chełmnie obliczono, że na 341 nieruchomościach do usunięcia jest 725,817 ton tego materiału - także występującego głównie w postaci płyt falistych. Jeśli chodzi o gminy Lisewo, Papowo Biskupie i Chełmno - na razie nie mamy takich informacji, ponieważ dopiero wprowadzamy dane z kart inwentaryzacyjnych do bazy danych.

Mieszkaniec, który usuwa azbest z nieruchomości musi zawiadomić o tym urząd miasta lub gminy. Ze względu na szkodliwość zabrania się usuwania go we własnym zakresie, przewożenia i składowania w miejscu do tego nie przeznaczonym. Wykaz firm mających pozwolenie na usuwanie wyrobów z azbestem i informacje dotyczące ich usuwania można uzyskać w każdym urzędzie. W gminach naszego powiatu inwentaryzację prowadzili pracownicy firmy Green Key. Ponadto, sporządzili oni "Program usuwania azbestu dla miasta Chełmno".

Jak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu?

Inwentaryzacja azbestu pozwala określić ile wyrobów z niego jest w gminie i umożliwia opracowanie Programu Usuwania Azbestu. - Pomaga to zaplanować władzom gminy w jaki sposób usunąć azbest do końca roku 2032, do czego obligują przepisy prawne, w tym "Program oczyszczania kraju z azbestu" - zaznacza Joanna Walkowiak. - Azbest jest oceniany w różnych stopniach pilności wymiany. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy płyty są popękane i bardzo zniszczone, narażone na bezpośredni kontakt z człowiekiem, takim wyrobom nadaje się I stopień pilności wymiany. Takie wyroby powinny być wymieniane w ciągu najbliższych pięciu lat, przede wszystkim na budynkach mieszkalnych. Wyroby mniej naruszone, bądź na przykład na budynkach mniej użytkowanych, otrzymują II stopień pilności wymiany, jednak w ciągu najbliższych pięciu lat należy ponownie ocenić ich stan. Pozostałe wyroby otrzymują III stopień pilności wymiany.

W gminie Chełmno mieszkańcy mogą obecnie otrzymać 700 złotych do każdej zutylizowanej tony azbestu.

Mają szansę na dofinansowanie

W gminie Lisewo do tej pory nie dotowano utylizacji azbestu. - Ministerstwo Gospodarki przyznało nam 8 tysięcy złotych na zlecenie opracowania programu usuwania odpadów azbestowych w gminie - mówi Kazimierz Kowal, kierownik referatu gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy Lisewo. - Taki program upoważnia do ubiegania się o dofinansowanie utylizacji po tysiąc złotych do tony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

WFOŚiGW w Toruniu co roku ogłasza możliwość uzyskania dofinansowania przez jednostki samorządowe na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest w kwocie około 1 tys. złotych na tonę azbestu. - Uzyskanie dofinansowania jest możliwe po zinwentaryzowaniu i ujęciu wyrobów zawierających azbest w Gminnym Programie Usuwania Azbestu, po jego uchwaleniu przez radnych - wyjaśnia Walkowiak.

Jeśli mieszkańcy gmin: Lisewo, Chełmno i Papowo Biskupie uważają, że wyroby zawierające azbest na ich posesji nie zostały zinwentaryzowane, proszeni są o kontakt pod nr. tel. 61 85 37 285 lub 888 372 083.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska