To prawda. - Od 2006 roku działa w naszym regionie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu - wyjaśnia Renata Głowacka z Departamentu Środowiska i Geologii Urzędu Marszałkowskiego. - Można w ramach niego otrzymać dofinansowanie na ten cel. Zainteresowanie stale rośnie.
Przeczytaj na Pomorska.pl: Wymienią azbest na dachach. Można składać wnioski
- Bo obowiązek usunięcia azbestu leży na właścicielach nieruchomości - dodaje Edyta Kliczykowska, kierownik wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Świeciu. - Mają na to czas do 2032 roku.
Przeczytaj też: Z mapy gospodarczej Trzemeszna, po 36 latach, zniknął „Izopol”
Co obejmuje pomoc
- Dofinansowanie obejmie pokrycie kosztów demontażu pokrycia dachowego lub elewacji zawierających azbest, transportu odpadów niebezpiecznych z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwiania, unieszkodliwienia lub zabezpieczenia odpadów zawierających azbest z obiektów – wyjaśnia Piotr Kurek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Bydgoszczy. - Jednak nie więcej niż tysiąc złotych do każdego 1Mg (przyp. red. megagram, równa się tonie) unieszkodliwionych odpadów.
Natomiast w gminie Pruszcz jest to 1,5 tysiąca złotych na dach, a na szopki i chlewiki -po 500 złotych.
Dla kogo O pomoc mogą ubiegać się obiekty użyteczności publicznej. Między innymi placówki oświatowe, choćby przedszkola, szkoły, biblioteki i młodzieżowe ośrodki wychowawcze; ośrodki ochrony zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kultury, bezpieczeństwa publicznego i inne obiekty użyteczności publicznej będące własnością gminy, powiatu i Urzędu Marszałkowskiego. Ale nie tylko. - Wnioski składać mogą również właściciele nieruchomości - osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty, a także spółdzielnie mieszkaniowe – wymienia Kurek.
Gdzie szukać informacji Udaj się do swojego urzędu miasta lub gminy. Działają różne fundusze ochrony środowiska - gminny, powiatowy i wojewódzki. Urzędnicy podpowiedzą, jak i do kogo złożyć wniosek. Warto też szukać informacji na stronach internetowych.
W tym roku najszybszy był Urząd Miasta w Bydgoszczy zamieścił już formularz na stronie www.bip.um.bydgoszcz.pl. Dokumenty będą przyjmowane do 10 lutego 2012 r.
Wydatki Ile kosztuje demontaż, transport i utylizacja azbestu? - Ze wszystkimi formalnościami to suma około 800 złotych za tonę - wylicza Dariusz Orzechowski, prezes firmy Eco-Pol w Małociechowie (gm. Pruszcz Pomorski) zajmującej się likwidowaniem i składowaniem. – Sama utylizacja, w zależności od ilości, to koszt 200-250 złotych.
Czytaj również: Dlaczego samorządy przestały dokładać do wymiany eternitowych dachów?
Formalności
Uwaga, jest tu trochę formalności. – Konieczne jest pozwolenie na rozbiórkę (z Urzędu Marszałkowskiego), zezwolenie na transport azbestu (ze Starostwa, wydziału komunikacji), umowa z docelowym (a nie tymczasowym) składowiskiem – podpowiada Orzechowski. – Na koniec właściciel winien miesiąc przed rozbiórką zgłosić ją do nadzoru budowlanego. Pozostałe zgłoszenia są w gestii wykonawcy.
Czytaj: Lutówko. Rozbiórka budynków gospodarczych
Chcesz skorzystać z pomocy? Idź się do swojego urzędu miasta lub gminy. Podpowiedzą, jak złożyć wniosek.
