Program profilaktyczny dla społeczności romskiej to jeden z siedmiu programów zdrowotnych Urzędu Marszałkowskiego, adresowanych do mieszkańców całego województwa. - To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju i jedyne w pełni finansowane i koordynowane przez samorząd województwa - podkreśla Beata Krzemińska, rzecznik prasowy w UM. - Polega na organizowaniu badań kontrolnych wśród dzieci i dorosłych. Pacjenci, wymagajacy dalszego leczenia będą kierowani do poradni specjalistycznych.
Dotychczas w ramach programu przeprowadzono 12 akcji profilaktycznych, w trakcie których przebadano 180 Romów, w tym 78 kobiet, 56 mężczyzn i 46 dzieci. Na badania w tym roku samorząd województwa przeznaczył prawie 46 tysięcy złotych. Do akcji zostali zaangażowani romscy liderzy, którzy po przejściu specjalnego szkolenia zachęcają pozostałych członków społeczności do udziału w badaniach.
Pierwsze w tym roku badania odbędą się w poniedziałek o godz. 16.00 we Włocławku w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Mickiewicza 3.
W Polsce mieszka obecnie około 20 tysięcy osób należących do romskiej mniejszości etnicznej, a w województwie kujawsko-pomorskim 630. Wiele z tych osób znajduje się w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, ale wiele z powodów kulturowych nie korzysta z porad lekarzy.