Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagienna dolina Drwęcy i system nawodnień łąk w dolinie Kulawy to miejsca niezwykłe - głosujmy na nie!

(M)
Bagienna dolina Drwęcy rozciąga się szeroko. Na zdjęciu południowy kraniec jeziora Bachotek, z którego ujściowym odcinkiem Skarlanki dopływa się do Drwęcy.
Bagienna dolina Drwęcy rozciąga się szeroko. Na zdjęciu południowy kraniec jeziora Bachotek, z którego ujściowym odcinkiem Skarlanki dopływa się do Drwęcy. Marek Weckwerth
Można na nie głosować do 15 maja w konkursie Lasów Państwowych i "National Geographic" pt. Odkryj piękno polskich lasów.
Malownicza dolina rzeki Kulawy poprzecinana jest XIX-wiecznym systemem nawodnień tutejszych łąk.
Malownicza dolina rzeki Kulawy poprzecinana jest XIX-wiecznym systemem nawodnień tutejszych łąk. Fot. Marek Weckwerth

Malownicza dolina rzeki Kulawy poprzecinana jest XIX-wiecznym systemem nawodnień tutejszych łąk.
(fot. Fot. Marek Weckwerth)

Uczestnik konkursu może oddać głos na jedną z dwóch nominacji w każdej z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych oraz w kategorii specjalnej (ogólnopolskiej), w której znalazły się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie (południowa Wielkopolska) i Leśny Bank Genów Kostrzyca (Sudety). Każdorazowo można zagłosować na maksymalnie 18 nominacji. W konkursie można wygrać zestawy piknikowe.

Szczegóły na stronie internetowej: www.national-geographic.pl
Jak czytamy w informacji konkursowej, bagienna Dolina Drwęcy to fragment nieuregulowanej, naturalnie meandrującej rzeki niedaleko Brodnicy, która w skali mikro do złudzenia przypomina królową polskich bagien Biebrzę. Sama dolina Drwęcy, otoczona zewsząd jeziorami oraz polodowcowymi wzgórzami stanowi wyjątkowo ciekawy obszar pod względem krajobrazowym. Miejsce to upodobało sobie 216 gatunków migrujących ptaków wodno-błotnych.

Z kolei system nawodnień łąk w Dolinie Kulawy (powiat chojnicki) powstał w XIX wieku, a w roku 2009 został odrestaurowany. To misterny system nawadniający okoliczne łąki cenne dla roślin i zwierząt. Od momentu odnowienia rowów nawadniających, przywrócenia zastawek i odbudowania jazów, łąki skrzą się dostatkiem doprowadzanej do nich wody. Skorzystała na tym cała przyroda wzdłuż rzeki i otaczające lasy. Głębokie i odludne bory sosnowe kryją gniazda puchacza, zaś w czystych jeziorach zasilanych rzeką Kulawą spotkać można reliktową i chronioną lobelię jeziorną. Kulawa jest dopływem Zbrzycy - popularnego szlaku kajakowego, który wiedzie do Brdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska