MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionella - w Kujawsko-Pomorskiem były bardzo wysokie skażenia. Jak się przed nią chronić?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Legionella żyje m. in. w sieciach wodociągowych. Najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze między 25 a 45 stopni Celsjusza. Ginie przy temperaturze około 70 stopni C
Legionella żyje m. in. w sieciach wodociągowych. Najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze między 25 a 45 stopni Celsjusza. Ginie przy temperaturze około 70 stopni C Anatol Chomicz
Legionella namnaża się licznie także w naszym regionie. W ubiegłym roku zakaziło się nią 28 osób. Zabójcza bakteria może się pojawić w każdym domu, ale metoda na nią jest prosta.

Spis treści

Liczne zachorowania na chorobę wywołaną przez bakterię Legionella pneumophila przypomniały o istnieniu tego zabójczego mikroorganizmu. W ubiegłym roku w Polsce zmarło przez niego 25 osób.

28 chorych w Kujawsko-Pomorskiem

Początkowo legionelloza występowała wyłącznie na Podkarpaciu, potem również w Wielkopolsce, Małopolsce, na Lubelszczyźnie. 28 zachorowań na legionellozę odnotowano również w Kujawsko-Pomorskiem. Najwięcej w czwartym (11 przypadków) i trzecim (10) kwartale ubiegłego roku. Prawie wszyscy chorzy (27 osób) byli hospitalizowani.

Legionella żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji i basenach, ale to nie picie wody prowadzi do zakażenia. Dochodzi do niego drogą wziewną poprzez wdychanie aerozoli wodno-powietrznych, które powstają np. w kabinie prysznicowej, blisko fontanny miejskiej czy zraszacza.

- Im mniejsze kropelki wody, tym większa szansa na przedostanie bakterii do dolnych dróg oddechowych – uściśla Sanepid.

Wysokie skażenia w nadzorowanych obiektach

Nadzoruje on obecność pałeczek Legionella w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, jak szpitale, domy pomocy społecznej i placówki szkolno-wychowawcze. W 2023 roku w Kujawsko-Pomorskiem badaniami objął 37 obiektów i zakwestionował próbki z ośmiu z nich (21,6 proc.), w tym z trzech ze skażeniem wysokim, a z pięciu ze skażeniem średnim.
Zarządcy takich budynków realizują też kontrole wewnętrzne i w 2023 r. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pobrali 964 próbki ze 168 obiektów. Z 23 obiektów (13,7 proc.) próbki zostały zakwestionowane, w tym w dwóch obiektach – ze skażeniem bardzo wysokim, w czterech obiektach – ze skażeniem wysokim, a w 17 – ze skażeniem średnim.

W przypadku przekroczeń, podmioty podejmowały działania naprawcze. Oprócz prowadzenia dezynfekcji termicznej (podgrzania wody powyżej 70 stopni Celsjusza) część obiektów zainstalowała dodatkowe urządzenia do stałej dezynfekcji instalacji ciepłej wody.

Bojler z wodą na minimum 55 stopni Celsjusza

Legionella może się też pojawić w domach prywatnych.

- Mój hydraulik zawsze uczula mnie na to, żebym nie przesadzała z oszczędzaniem i raz na jakiś czas podkręcała bojler na najwyższą temperaturę, żeby wybić wszystkie zarazki – mówi Czytelniczka z Tryszczyna pod Bydgoszczą.

To samo zaleca sanepid:

- Legionella najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze pomiędzy 25 a 45 stopni Celsjusza. Gdy temperatura wody osiąga 55 stopni C, żyje około 20 minut. Przy 60 stopniach C - już tylko 2 minuty, a ginie przy temperaturze około 70 stopni C. Dlatego należy utrzymać w punktach wypływu wody z kranu temperatury o wartości co najmniej 55 stopni C.

W przypadku podgrzewaczy wody, sanepid zaleca co najmniej 60 stopni C.

- W razie niekorzystania z wody po dłuższej nieobecności (np. urlopie), aby uniknąć zakażenia, należy spuszczać przez kilka minut gorącą wodę we wszystkich kranach i prysznicach, po uprzednim zdemontowaniu napowietrzaczy, perlatorów i słuchawek prysznicowych - podpowiada Inspekcja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska