Ostrzeżenie GIS - co to takiego?
GIS czyli Główny Inspektorat Sanitarny to państwowa instytucja, do zadań której należy m.in. kontrolowanie czy żywność oraz inne przedmioty wprowadzone do sprzedaży nie zagrażają zdrowiu i życiu Polaków. GIS regularnie publikuje komunikaty o produktach spożywczych oraz przedmiotach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, które z powodu błędów przy produkcji zawierają szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia substancje.
Czego dotyczą ostrzeżenia GIS?
Ostrzeżenia mogą dotyczyć na przykład łyżek czy innych akcesoriów kuchennych, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Zwykle chodzi o to, że z takich przedmiotów do jedzenia mogą przechodzić rakotwórcze substancje - pierwszorzędowe aminy. Wycofywane są także kosmetyki zawierające niedopuszczalne substancje, zabawki dla dzieci. Ostrzeżenia dotyczą także skażenia produktów spożywczych groźnymi bakteriami.
Takie mogą być przyczyny wycofania towarów przez GIS:
skażenie przez bakterie salmonelli, które wywołują zatrucie pokarmowe;
skażenie przez bakterie E. Coli (pałeczki okrężnicy),
czy - jak w najnowszych komunikatach - skażenie przez bakterie Listeria monocytogenes, które wywołują bardzo groźną chorobę zwaną listeriozą,
a także zanieczyszczenia jedzenia fragmentami metalu lub plastiku,
skażenie wirusem WZW typu A (dotyczyło to truskawek),
skażenie pestycydami.
Co zrobić z wycofanym towarem? Czy można oddać do sklepu?
Główny Inspektorat Sanitarny informuje obywateli o toksycznych produktach, a sklepy mają obowiązek wycofać skażone partie towaru ze swoich półek. W komunikatach znajdują się też informacje, jeśli sklep zwraca pieniądze za zakupiony, a wadliwy towar. Sieci handlowe zobowiązane są również do ostrzegania klientów przed spożywaniem takich produktów.
Wycofane produkty - najnowsza lista
W galerii prezentujemy najnowszą listę produktów spożywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. To komunikaty opublikowane przez GIS w ciągu ostatnich kilku dni. Na liście są popularne produkty spożywcze, takie jak na przykład śledzie czy musztarda, a także popularne w okresie świątecznym kalendarze adwentowe. Sprawdź, czy masz te produkty u siebie w domu.
