Zniszczone banknoty jako reszta w sklepie
Z pewnością każdemu choć raz przydarzyła się sytuacja, że jako resztę w sklepie otrzymał banknot, który był zniszczony. Może podarty, może popisany albo podklejony taśmą klejącą. W takiej sytuacji pojawia się niepewność - czy muszę przyjąć taki banknot? Czy mogę odmówić? Co, jeśli teraz go wezmę, a w innym sklepie nie będą chcieli go przyjąć? Będę stratny pieniądze.
Prawo do odmowy przyjęcia zniszczonego banknotu
Warto zatem wiedzieć, że klient ma pełne prawo odmówić przyjęcia zniszczonego banknotu lub uszkodzonej monety, a sprzedawca musi w takiej sytuacji dać banknot w dobrym stanie, niebudzącym wątpliwości. Sprzedawca, jeśli posiada uszkodzone banknoty i monety, powinien je wymienić. Jednak ta zasada działa w obie strony. Również sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia zniszczonego środka płatniczego.
Co w takiej sytuacji? Czy taki zniszczony banknot lub monetę mamy po prostu wyrzucić? Nie. Uszkodzone pieniądze - banknoty i monety - można wymienić na nieuszkodzone. Jednak są pewne warunki do spełnienia, by otrzymać zwrot całkowitej wartości nominalnej pieniądza.
Te banknoty i monety trzeba wymienić. Te pieniądze tracą ważność, wymień je
Uszkodzone banknoty i monety przestają być środkiem płatniczym, w sklepach możemy się spotkać z odmową przyjęcia takich pieniędzy. Zobacz, co zrobić, żeby nie być stratnym. Wszystkie szczegóły podajemy w galerii.
Zobacz także to:
► Trik na piwonię - podlewaj tym kwiat raz na tydzień, a bujnie zakwitnie. Oto sprawdzony trik na mnóstwo pąków
► Kawa z kurkumą - takie są skutki picia tego napoju. To dzieje się z organizmem, gdy pijesz kawę z kurkumą