Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych może się polepszyć - także w regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nawet strzeżone przejazdy kolejowe nie są w pełni bezpieczne. PKP PLK chciałoby zastąpić je przejazdami bezkolizyjnymi prowadzącymi nad torami estakadami lub pod tunelami
Nawet strzeżone przejazdy kolejowe nie są w pełni bezpieczne. PKP PLK chciałoby zastąpić je przejazdami bezkolizyjnymi prowadzącymi nad torami estakadami lub pod tunelami Marek Weckwerth
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą zlikwidować jak najwięcej zwykłych przejazdów przez tory i zastąpić je bezkolizyjnymi, całkowicie bezpiecznymi. Swoje plany chcą skonsultować z samorządowcami.

Konsultacje mają być przeprowadzone przed uruchomieniem projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”. Planowane jest nawiązanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w całej Polsce oraz zarządcami odpowiedzialnymi za drogi, które krzyżują się z liniami kolejowymi.

- Nadrzędnym celem projektu planowanego do rozpoczęcia w 2024 roku jest poprawa bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych i budowę w zamian skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie całej Polski. Wybór zadań do realizacji planowany jest do przeprowadzenia w formie konkursowej, na podstawie analizy wielokryterialnej – informuje nas Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Fundamentalnym założeniem projektu jest współfinansowanie przez PLK SA kosztów obiektów inżynieryjnych nad lub pod torami linii kolejowej oraz dokumentacji projektowej w tym samym zakresie.

To też może Cię zainteresować

Konsultacje skierowanie są szczególnie do zainteresowanych zarządców dróg i samorządów. Właśnie się rozpoczęły i potrwają do 20 grudnia 2023 roku.

Tu znajdziesz szczegóły

Dokumenty, których dotyczą konsultacje, oraz formularz konsultacyjny dostępne są na stronie PKP Polskich Linii Kolejowych: https://www.plk-sa.pl/konsultacje-spoleczne-projektu-pn-poprawa-bezpieczenstwa-na-skrzyzowaniach-kolejowo-drogowych.
Uwagi można również składać drogą pisemną na adres: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Biuro Strategii, ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa.

Po rozpatrzeniu uwag zgłoszonych w ramach konsultacji, PLK SA przygotują raport i poinformują o rozpoczęciu naboru.

Wypadków jest mało, ale ludzie giną

Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wynika, że w 2022 roku na niestrzeżonych przejazdach kolejowych w regionie doszło do 2 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 2 zostały ranne. Odnotowano też 16 kolizji. Na strzeżonych przejazdach wydarzyły się 3 wypadki, 2 osoby zginęły, zaś 1 odniosła obrażenia. Było też 59 kolizji (wszystkie to najechanie samochodem na zaporę kolejową).

To jednak mało niepokojąca statystyka w porównaniu ze wszystkimi tragediami na kujawsko-pomorskich drogach – w ubiegłym roku doszło do 774 wypadków, 103 osoby zginęły, 859 zostało rannych. Zgłoszono także 21 tys. 696 kolizji drogowych.

Niemniej, na co zwracają uwagę kolejarze, samochód nie ma najmniejszych szans w zderzeniu rozpędzonym pociągiem – miażdżony jest jak puszka piwa silną męską dłonią. Wyjście żywo z takiej opresji jest mało prawdopodobne.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska